Leki a ciąża

ciaza5Ciąża to stan, gdy kobieta musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale również o swojego przyszłego syna czy córkę. Zaleca się wówczas zachowanie szczególnej ostrożności w zażywaniu leków, ponieważ niektóre z nich podwyższają ryzyko uszkodzenia płodu.

Różne substancje aktywne zawarte w lekach mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, a nawet na rozwój dziecka nawet po jego narodzeniu. Czasami szkodliwe działanie preparatów widoczne jest dopiero po jakimś czasie – lepiej wobec tego dmuchać na zimne.

Pierwszy trymestr ciąży jest decydujący
Warto pamiętać o tym, że to właśnie w pierwszym trymestrze ciąży płód kształtuje się intensywnie i jest bardziej narażony na czynniki zewnętrzne. Wtedy powstają ważne ośrodki, a każda negatywna ingerencja może prowadzić do poważnych zaburzeń. Dlatego też trzeba mieć się wtedy na baczności i nie stosować tych leków, które mogą mieć wpływ na płód. Niestety, ich grupa jest ograniczona, dlatego też często konieczne jest zrezygnowanie z tych dotychczasowo zażywanych.

Jakie leki będą bezpieczne?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że dane specyfiki będą bezpieczne dla twojego dziecka, wtedy zawsze dokładnie sprawdzaj ulotki – producenci mają obowiązek informowania o tym, że lek może mieć szkodliwy wpływ na płód. Może doradzić ci także farmaceuta.

Zatem pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzać ulotki leków, a także w przypadku wątpliwości zawsze wcześniej skontaktuj się ze swoim lekarzem, który będzie mógł doradzić, czy dany preparat jest bezpieczny. Będzie mógł również zalecić alternatywny, który nie będzie stwarzał ryzyka dla nienarodzonego jeszcze dziecka.