Leki ułatwiające zasypianie – jak pokonać bezsenność?

bezsennoscCoraz więcej z nas ma problemy z zasypianiem. Nadmierny stres, zaburzenie dobowego rytmu, również brak ruchu, a także problemy emocjonalne, lęki, depresje, używki – to wszystko może prowadzić do bezsenności.

Szacuje się, że nawet co trzeci Polak ma trudności z zasypianiem, a ten odsetek zwiększa się w przypadku osób starszych. Gdy również od kilku tygodni odczuwasz trudności w zasypianiu, masz zbyt krótki czy zbyt płytki sen, często budzisz się w nocy, a potem dokucza ci niewyspanie i przemęczenie, warto wziąć sprawy w swoje ręce – bezsenności nie może lekceważyć.

Jakie leki wybrać?
Jeżeli zależy ci na tym, aby szybko poradzić sobie z problemem zaburzeń snu i bezsenności, w takim przypadku wybierz odpowiednie leki ułatwiające zasypianie. Często są to leki pochodzenia naturalnego – zdolności nasenne mają między innymi: korzeń waleriany, kwiat lawendy, liście melisy, szyszki chmielu. Niestety, nie zawsze efekt jest natychmiastowy.

Alternatywnym wyborem jest stosowanie leków zawierających melatoninę, czyli produkowany przez szyszynkę hormon, który reguluje rytm dobowy organizmu. Problemy z bezsennością są często konsekwencją zaburzeń w wydzielaniu tego hormonu. Przyjmując leki, które go zawierają, możesz uzyskać szybki i skuteczny efekt.

Gdy chcesz łatwiej pozbyć się problemów w zasypianiem, pamiętaj również o następujących poradach:

  • nie przejadaj się wieczorem, jedz najwyżej 2 godziny przed snem
  • nie pij wieczorem herbaty, kawy czy alkoholu
  • dbaj o ruch na świeżym powietrzu – zwiększa apetyt na sen
  • nie przegrzewaj swojej sypialni i wywietrz ją przed snem
  • unikaj drzemek i przysypiania w ciągu dnia