Olej arganowy – poznaj złoto Maroka

Olej arganowy sam w sobie znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Stosowany jest głównie w kuchni jak i doskonale odnajduje się w różnych zabiegach kosmetycznych. W tym wpisie poznacie zastosowanie oleju arganowego w obu wyżej wymienionych dziedzinach.

Olej arganowy w świecie kulinarnym

Wyjątkowy smak jaki posiada olej arganowy ceniony jest przez wielu profesjonalnych szefów kuchnii jak i amatorów gotowania. Ponadto spożywanie oleju arganowego pozytywnie wpływa na nasze zdrowie dzięki temu, że stałe spożywanie stanowczo zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo naczyniowego. Olej arganowy często wykorzystywany jest w pielęgnacji skóry i jak mówią o nim specjaliści – jest to naturalny eliksir mlodości.

Olej arganowy – złoto Maroka?

Olej arganowy nazywany jest złotem Maroka nie bez powodu. Pozyskanie oleju arganowego jest niezwykle kosztowne. Jest to olej, którego pozyskanie jest najtrudniejsze z calej rodziny substancji oleistych na świecie. Pozyskiwany jest z drzewa arganowego, które spotkać możemy tylko i wyłącznie w Maroku. Olej od najdawniejszych czasów po dziś dzień wytwarzany jest ręcznie. Wszystkie cechy oleju (trudnosć pozyskania, trudny proces produkcji oraz wyjatkowe właściwości), sprawiają, że przez wielu nazywany jest płynnym złotem Maroka.

Dwa rodzaje oleju

Wyróżnia się dwa rodzaje oleju arganowego: spożywczy i kosmetyczny. Ten pierwszy wytwarza się z prażonych nasion drzewa arganowego. Charakteryzuje się ciemnozłotym kolorem i oryginalnym orzechowym smakiem i aromatem. Z kolei olej arganowy kosmetyczny tłoczy się z nieprażonych nasion. Jest on znacznie jaśniejszy niż ten przeznaczony do jedzenia i ma lekko kwaskowy zapach.

Olej arganowy – zastosowanie w kosmetyce

Substancje znajdujące się w składzie oleju arganowego mają doskonałe właściwości pielęgnacyjne. Ogromne ilości witaminy E, doskonale wpływają na hamowanie procesów pwoodujących starzenie się skóry, spowalniając na przykłąd proces powstawania zmarszczek. Ponadto witamina E powoduje zmniejszanie się istniejących już zmarszczek. Te fakty sprawiają, że olej arganowy przeznaczony jest głównie dla skóry dojrzałej, a co za tym idzie osób starszych. Mnogosć nienasyconych kwasów tłuszczowych, wspierają regenerację naskórka, uzupełniając neidobory składników.