Czy oszczędzając na lekach oszczędzasz na zdrowiu?

leki-pieniadzeWedług szacunków Polska należy do europejskiej czołówki państw, w których najwięcej dopłaca się do świadczeń zdrowotnych. Rokrocznie Polacy wydają co raz więcej na leki. Tylko w 2011 roku było to około 8 mld. zł. Prognozy również nie przedstawiają się obiecującą, biorąc pod uwagę fakt, że ceny medykamentów pną się mocno w górę.

Wydatki na leki stanowią istotną część naszego domowego budżetu. W dużej mierze decyduje o tym nasz tryb życia. Źle się odżywiamy i za mało uprawiamy sportu. Dodatkowo, nie szanujemy naszego zdrowia. Przechodzona grypa czy niedoleczona infekcja przekładają się na wzmożoną podatność na liczne zachorowania. Skutkiem czego ponosimy znaczne wydatki na leki czy inne preparaty medyczne. Jak zatem dbać o zdrowie nie wzbogacając tym samym kieszeni koncernów farmaceutycznych?

Mniejsze wydatki na diagnostykę – większe wydatki na leki

Lekarze zgodnie twierdzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Koszty ponoszone na leki wzrastają ponieważ nie potrafimy dbać o odpowiednią profilaktykę. Z obserwacji wynika, że wśród Polaków nie przyjął się jeszcze zwyczaj regularnych badań diagnostycznych. Poziom wiedzy na temat kondycji własnego zdrowia również jest alarmujący. Z badań Narodowego Testu Zdrowia Polaków wynika, że nasza świadomość dotycząca stanu zdrowia jest niedostateczna. 80 % Polaków nie posiada wiedzy na temat swojego poziomu cholesterolu we krwi, z kolei prawie 40% badanych o poziomie swojego ciśnienia tętniczego. Co więcej, nie korzystamy z bezpłatnych badań profilaktycznych. Decydujemy się na nie dopiero wówczas gdy choroba daje o sobie wyraźne znać. Lekarze potwierdzają, że regularna diagnostyka pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium, co przekłada się w efekcie na mniejsze ryzyko powikłań, a tym samym niższe koszty leczenia.

Zabezpieczaj i wzmacniaj!

Właściwa profilaktyka to również dbanie o organizm na co dzień. Pierwszym podstawowym krokiem, o którym powinniśmy pamiętać, jest stopniowe oraz systematyczne wprowadzanie do codziennej diety zdrowych nawyków żywieniowych. Dla wzmocnienia odporności, eksperci zalecają korzystanie z naturalnych produktów, takich jak: napary ziołowe czy wyciągi z owoców np. aronii lub czarnej porzeczki. Należy pamiętać, że szczególnie te owoce mają działanie oczyszczające, wspomagając pozbywanie się z organizmu metali ciężkich.

Dodatkowo, specjaliści zalecają regularnie zabezpieczać oraz wzmacniać organizm sięgając po preparaty przygotowane na bazie naturalnych surowców, szczególnie tych dostępnych w naszej strefie klimatycznej. Dzięki zawartości bogatych w witaminy wyciągów z owoców produkty te dostarczają odpowiednią dawkę substancji odżywczych działając na szerokie spektrum dolegliwości, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, zwiększony poziom cholesterolu, cukrzyca czy choroby układu pokarmowego.

Rynek oferuje nam wiele różnorodnych preparatów prozdrowotnych, które mają szereg zastosowań. Nic więc dziwnego, że przeciętny konsument gubi się w ofercie i nie potrafi sam zdecydować, który jest dla niego najkorzystniejszy. Dlatego decydując się na zakup dobrze jest kierować się doświadczeniami najbliższych lub innych zadowolonych użytkowników. Warto zatem przed zakupem zasięgnąć opinii w internecie i dowiedzieć się, czy dany preparat rzeczywiście jest tak dobry, jak zachwala producent. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że poniesione nakłady zwrócą się w przyszłości, a my będziemy cieszyć się długim zdrowiem” – mówi Ilona Ismaiłowa z firmy Alfa, producenta Alfa Nectaru.

Dbanie o własne zdrowie nie koniecznie musi wiązać się z nieograniczonymi wydatkami na leki. Jednakże priorytetem jest tutaj odpowiednia profilaktyka, a także regularna diagnostyka. Dobrze jest również zawczasu zasięgnąć opinii ekspertów i dobrać najskuteczniejsze dla siebie środki wspomagające. Nasz organizm zrewanżuje nam się nie tylko dobra kondycją – zapewni nam też więcej energii na późniejsze lata, co będzie najcenniejszym prezentem.