Jak pozbyć się kamieni w nerkach?

kamien-nerkowyU osób chorych na kamicę nerkową powstają złogi, tzw. kamienie, które zbudowane są z substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Zdrowy człowiek wydala je wraz z moczem. U chorego tworzą się małe kryształki (tzw. piasek nerkowy), który gromadzi się w nerkach tworząc kamienie. Przy tego typu schorzeniach konieczna jest wizyta u lekarza, który skieruje na specjalistyczne badania. W zależności od tego jak mocno rozwinięta jest choroba, lekarz powinien ustalić sposób kuracji.

Postępowanie w chorobie

Bez względu na zastosowaną metodę leczenia trzeba wspomagać kurację własnymi sposobami. Podstawą jest picie przynajmniej 2 lirów wody mineralnej dziennie (z niską zawartością sodu). Chociaż wciąż się o tym mówi, to u osób chorych posiadających piasek nerkowy lub u których powstały już kamienie, spożywanie dużej liczby płynów to podstawa. Woda rozcieńcza substancje powodujące powstawanie kryształków i zapobiega osiadaniu ich na narządach. Tu nie ma kompromisu, trzeba zmusić się do wypicia co najmniej 2 litrów.

Dodatkowo należy spróbować zastosować kurację z ugotowanych obierek ziemniaków. Należy je dobrze umyć, zalać litrem wody i ugotować bez soli. Tak powstały odwar należy pić na ciepło 2-3 razy dziennie przed posiłkami przez ok. 3 tygodnie.

Jeszcze innym sposobem na pozbycie piasku w nerkach jest sporządzona mikstura z żółtka i koniaku. Należy wbić żółtko do kubka, dodać łyżeczkę cukru, łyżkę koniaku i soku z cytryny. Wszystkie składniki należy dobrze utrzeć i na koniec dodać stopniowo 150 ml oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę należy pić małymi porcjami przez 30 minut, następnie położyć się na prawy bok i tak przeczekać godzinę.

Pomocna fitolizyna

Niezależnie od zastosowanych metod można zastosować również kurację z Fitolizyny, czyli specjalnie sporządzonej pasty (m. in. zawierającej korzeń pietruszki), którą można nabyć w aptekach (np. w Cefarm24). Małą łyżeczkę pasty należy rozpuścić w pół szklanki wody i wypijać 3 razy dziennie przez ok. miesiąc. Kurację należy powtarzać przynajmniej raz na pół roku.

Skuteczna profilaktyka

Kamica nerkowa może być chorobą dziedziczną, wrodzoną wadą anatomiczną, lub zostać spowodowana długotrwałym unieruchomieniem, a nawet operacją przewodu pokarmowego. Będąc w grupie ryzyka warto postawić na profilaktykę, która jest dość prosta w stosowaniu.

Przede wszystkim trzeba dużo pić – nawet do 3 litrów niskozmineralizowanej wody źródlanej. Pić należy regularnie w małych ilościach, pod postacią naparów, czy samej czystej wody. Należy też ograniczać spożywanie soli, np. poprzez unikanie popularnych słonych przekąsek. Warto też zadbać o linię, bo otyłość wykazuje związek z częstszym występowaniem kamicy.

Ilustracja: Dfaulder / Foter.com