Walka z nadmiernym poceniem – leki czy kosmetyki?

Spocony-mezczyzna-obrazek_sredni_3997708Nadpotliwość to wstydliwa dolegliwość. Chociaż wydzielanie potu jest całkowicie naturalnym mechanizmem, to jednak u niektórych z nas jego ilości są znacznie większe. Jak można poradzić sobie skutecznie z nadmiernym poceniem?

Nadpotliwość dotyczy głównie obszarów pach, a także dłoni oraz podeszw stóp. W drogeriach oraz w aptekach można kupić różnego rodzaju kosmetyki przeznaczone do walki z poceniem. To antyperspiranty, które zawierają składniki blokujące wydzielanie potu i neutralizujące przykry zapach. Zawierają one między innymi związki na bazie aluminium, które potrafi naturalnie zmniejszać aktywność gruczołów potowych – niestety, u niektórych to za mało, aby uzyskać odpowiedni rezultat.

Warto wówczas pomyśleć o innego rodzaju kosmetykach, które zawierają składniki o skuteczniejszym działaniu przeciw poceniu – zazwyczaj są one przeznaczone do stosowania tylko kilka razy na tydzień czy nawet raz na tydzień. Wielu osobom pomagają w utrzymaniu komfortowej suchości pach, stóp i dłoni.

Kiedy sięgnąć po leki?
Gdy jednak takie kosmetyki nie dają odpowiednich rezultatów, warto pomyśleć o zastosowaniu leków, które przeznaczone są na nadpotliwość. Zawierają one składniki, które regulują wydzielanie potu od wewnątrz. Bazują one na naturalnych składnikach, między innymi szałwii, melisie, skrzypie polnym czy pokrzywie, które zmniejszają wydzielanie potu w sytuacjach stresujących czy lekowych, gdy jest ono największe – działają przy tym nie miejscowo, ale na całym ciele.
Dla osób, które jednak mają duże problemy z potliwością, jednym z rekomendowanych zabiegów jest także obstrzykiwanie botoksem, który blokuje aktywność gruczołów. Niestety, metoda ta nie działa u każdego całkowicie i jest dość droga.