ACC (acetylocysteina) – tabl.

Co to jest ACC?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa ACC?

Substancją czynną preparatu jest acetylocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Acetylocysteina zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny oraz ułatwia jej transport (poprawia czynność nabłonka oddechowego). W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. Acetylocysteina stosowana jest także jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem.

Kiedy stosować ACC?

Preparat jest wskazany jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy · ostry stan astmatyczny · zmniejszona zdolność odkrztuszania wydzieliny. Nie stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując ACC?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie niewydolność oddechową lub jeżeli chorujesz na astmę. W powyższych przypadkach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku, należy zachować ostrożność. U chorych na astmę istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Jeżeli konieczne jest równoległe przyjmowanie doustnych antybiotyków należy zachować co najmniej 2 godzinną przerwę pomiędzy ich przyjęciem a przyjęciem preparatu. Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż 4–5 dni. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się w tym czasie należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu ­ –informacja dla chorych na cukrzycę: 1 tabletka zawiera mniej niż 0,01 wymienników węglowodanowych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma doniesień dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu ACC

Preparat ma postać tabletek lub granulatu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy przyjmować po posiłkach. Tabletkę można połknąć (bez rozgryzania) popijając odpowiednią ilością płynu lub rozpuścić w 0,5 szklanki wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Przygotowany do wypicia roztwór nie powinien mieć kontaktu z metalami i gumą. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. W okresie leczenia korzystne jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 14. roku życia: 1 tabletka/saszetka (200 mg) 2–3 razy na dobę lub 1 tabletka/saszetka (600 mg) 1 raz na dobę. Dzieci 6.–14. roku życia: 1 tabletka (200 mg) 2 razy na dobę; jeżeli konieczne jest podanie dawki dobowej 300 mg należy zastosować preparat ACC Mini. Preparatu nie należy stosować u dzieci do 6. roku życia (dawka 200 mg) i dzieci do 14. roku życia (dawka 600 mg).

Czy można stosować ACC w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Równoległe stosowanie leków przeciwkaszlowych może spowodować zaleganie wydzieliny skutkiem hamowania odruchu kaszlowego. Acetylocysteinę i antybiotyki stosowane doustnie (dotyczy to zwłaszcza półsyntetycznych penicylin, tetracyklin, cefalosporyn i aminoglikozydów) należy przyjmować z zachowaniem co najmniej 2 godzinnego odstępu, ze względu na ryzyko inaktywacji antybiotyków. Skojarzone stosowanie acetylocysteiny i nitrogliceryny lub innych azotanów może prowadzić do nasilenia ich działania rozszerzającego naczynia krwionośne i hamowania agregacji płytek krwi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również ACC Max może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niezbyt często mogą wystąpić: bóle głowy, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: zgaga, nudności, biegunka, wymioty, reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, skurcz oskrzeli, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, krwawienia związane częściowo z reakcjami alergicznymi). Ryzyko skurczu oskrzeli występuje przede wszystkim u chorych na astmę oskrzelowa z nadreaktywnością oskrzeli. Acetylocysteina zmniejsza agregację płytek krwi (nie jest znane znaczenie kliniczne tego zjawiska). Bardzo rzadko może wystąpić: niedokrwistość, krwotok i krwiak osierdzia.