Aerius (desloratadyna) – roztwór doustny

Co to jest Aerius?

Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym.

Co zawiera i jak działa Aerius?

Substancją czynną preparatu jest desloratadyna. Jest ona głównym czynnym metabolitem loratadyny. Desloratadyna, podobnie jak loratadyna, blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Jej działanie utrzymuje się około 24 godzin.

Kiedy stosować Aerius?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na loratadynę. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aerius?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek. Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością nerek. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 1. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności działania preparatu w tej grupie wiekowej. Zanim zastosuje się preparat u dzieci do 2. roku życia należy upewnić się, że zapalenie błony śluzowej nosa ma charakter alergiczny. U dzieci do 2. roku życia odróżnienie postaci alergicznej od innych postaci zapalenia błony śluzowej nosa jest szczególnie trudne. Lekarz może zalecić wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i testów skórnych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować ostrożność i sprawdzić jak reagują na desloratadynę. U niektórych osób (w bardzo rzadkich przypadkach) mogą występować działania niepożądane(np. senność), które mogą upośledzać zdolność koncentracji i reagowania na bodźce, a tym samym zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Aerius

Preparat ma postać roztworu doustnego. Do opakowania dołączona jest strzykawka dozująca. Przyjmować doustnie. Można przyjmować niezależnie od posiłku. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 5 mg (10 ml) 1 raz na dobę. Dzieci 6–12. roku życia: 2,5 mg (5 ml) 1 raz na dobę. Dzieci 1–6. roku życia: 1,25 mg (2,5 ml) 1 raz na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 1. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności działania preparatu w tej grupie wiekowej. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek lekarz dostosuje dawkowanie.

Czy można stosować Aerius w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Równoległe stosowanie preparatu z ketokonazolem, erytromycyną, cymetydyną lub alkoholem nie powoduje istotnych klinicznie skutków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Aerius może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zmęczenie, suchość w ustach, bóle i zawroty głowy, senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, omamy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), kołatanie serca, zaburzenia czynności wątroby (w tym zapalenie wątroby), bóle mięśni, reakcje nadwrażliwości i reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs).