Aknemycin (erytromycyna) – płyn

Co to jest Aknemycin?

Antybiotyk z grupy makrolidów, stosowany miejscowo w leczeniu trądziku pospolitego.

Kiedy stosować Aknemycin?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu trądziku pospolitego, szczególnie postaci zapalnych i z obecnością grudek i krostek.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. W czase karmienia piersią nie wolno stosować preparatu na okolice piersi, aby nie doszło do kontaktu niemowlęcia z preparatem.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Aknemycin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Leczenie preparatem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Aknemycin

Preparat ma postać maści lub płynu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Miejscowo na skórę 2 razy na dobę. U większości osób wyraźną poprawę obserwuje się w ciągu 4 tygodni. Okres stosowania nie powinien przekraczać 4–6 tygodni. MAść i płyn można stosować wymiennie.

Czy można stosować Aknemycin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Tylko lekarz może ocenić czy możliwe jest stosowanie preparatu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią w Twoim przypadku. W czasie karmienia piersią należy unikaćkontaktu ust dziecka z leczonym miejscem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji erytromycyny stosowanej miejscowo z innymi preparatami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Cusi erythromycin 0,5% może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach na początku leczenia mogą wystąpić łagodny rumień lub niewielkie złuszczanie naskórka. W wyniku długotrwałego stosowania dochozć może do wtórnych nadkażeń, a także do zapalenia mieszków włosowych, wywołanego przez bakterie Gram ujemne.