Alusal (glin (wodorotlenek glinu)) – tabl.

Co to jest Alusal?

Lek zobojętniający sok żołądkowy.

Co zawiera i jak działa Alusal?

Substancją czynną preparatu jest wodorotlenek glinu. Substancja ta reaguje z kwasem solnym zawartym w soku żołądkowym czego skutkiem jest zobojętnienie odczynu soku żołądkowego (zwiększa się pH soku żołądkowego). Ogranicza to uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kiedy stosować Alusal?

Preparat jest wskazany w leczeniu: · choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy (leczenie wspomagające) · stanów zapalnych błony śluzowej żołądka związanych z nadkwaśnością · objawowym refluksowego zapalenia przełyku.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występują u Ciebie: hipofosfatemia, zwężenie jelita grubego, ostra niewydolność nerek. Nie stosować równolegle z izoniazydem, metenaminą lub mekamylaminą. Nie stosować w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Alusal?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek. Nie wolno stosować preparatów wodorotlenku glinu u chorych z ostrą niewydolnością nerek ponieważ może to spowodować kumulację jonów glinu w organizmie. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 4 tygodnie. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Alusal

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy rozgryźć i popić wodą (tabletki) lub ssać powoli (tabletki do ssania). Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle 1–2 tabletek 1–2 godziny po posiłkach oraz dodatkowo przed snem lub doraźnie, w przypadku wystąpienia dolegliwości. Nie należy przyjmować więcej niż 12 tabletek na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci przed ukończeniem 6. roku życia.

Czy można stosować Alusal w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Preparatu nie należy stosować w ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Preparat przenika do mleka kobiecego. Nie należy karmić piersią w okresie stosowania preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Preparat może opóźniać wchłanianie innych leków. W przypadku stosowania leków zawierających substancję czynną o nazwie: ciprofloksacyna, norfloksacyna, ketokonazol, lub tetracykliny (np. doksycyklinę) a także glikozydy naparstnicy należy przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia wymaganego odstępu czasu pomiędzy przyjęciem preparatu i któregokolwiek z powyższych leków. Inne, niewymienione powyżej leki należy przyjmować 2–3 godzin po przyjęciu preparatu. W przypadku stosowania preparatów zawierających efedrynę należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być konieczna zmiana dawkowania. Równoległe stosowanie z izoniazydem, metenaminą lub mekamylaminą jest przeciwwskazane. Preparatu nie należy przyjmować w trakcie ani bezpośrednio po posiłku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Alusal może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaparcia, utrata apetytu, osłabienie, zakażenia przewodu pokarmowego (biegunki zakaźne), zakażenia układu moczowego (ból i pieczenie przy oddawaniu moczu), nieznaczne zmniejszenie aktywności enzymów trawiennych w żołądku, zaburzenia równowagi kwasowo–zasadowej we krwi (zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek).