Ascofer (żelazo (glukonian żelaza)) – tabl. powl.

Co to jest Ascofer?

Preparat zawierający żelazo w postaci glukonianu.

Co zawiera i jak działa Ascofer?

Substancją czynną preparatu jest siarczan żelaza. Żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, mioglobiny, enzymów związanych z łańcuchem oddechowym. Część żelaza jest bezpośrednio wykorzystywana przez komórki układu erytroblastycznego do produkcji hemoglobiny, pozostała część gromadzi się w postaci ferrytyny i hemosyderyny w tkankach, głównie w wątrobie i śledzionie. Preparaty podawane doustnie wchłaniają się głównie w dwunastnicy i górnym odcinku jelita cienkiego. Niedobór spotyka się w stanach zwiększonego zapotrzebowania lub w przypadku przewlekłej utajonej utraty krwi. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zwiększone u kobiet w okresie ciąży i połogu, u matek karmiących oraz u młodzieży w okresie wzrostu. Specjalna konstrukcja tabletki preparatu zapewnia powolne uwalnianie z niej jonów żelaza, co zapobiega występowaniu działań niepożądanych.

Kiedy stosować Ascofer?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: – stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi (po urazach, przewlekłych krwawieniach, zabiegach operacyjnych, dializach, u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi) – stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią) – stany związane z zaburzeniami wchłaniania (po resekcji żołądka, zespół złego wchłaniania, uporczywe biegunki) lub z dietą zawierającą za mało żelaza.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: choroby krwi (hemosyderoza, hemochromatoza – marskość barwnikowa cechująca się wzmożonym wchłanianiem oraz nadmiernym odkładaniem żelaza w narządach wewnętrznych w postaci hemosyderyny, niedokrwistość hemolityczna i aplastyczna), choroby rozrostowe, marskość wątroby.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ascofer?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Stosowanie produktu leczniczego może spowodować czarne zabarwienie stolców wskutek obecności niewchłoniętego żelaza. Nie wpływa to na skuteczność działania produktu i nie zagraża zdrowiu. Uzupełnianie niedoborów żelaza powinno być zawsze połączone z diagnostyką przyczyn takiego stanu. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: Preparat zawiera barwnik azowy: czerwień Allura AC, lak; z tego powodu może powodować reakcje alergiczne.

Dawkowanie preparatu Ascofer

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Leczniczo. Dorośli: zwykle 2 tabletki trzy razy na dobę w trakcie lub po posiłku; w znacznych niedoborach: 2 tabletki 4 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 3 lat: leczniczo 4 mg do 6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Zapobiegawczo. Dorośli: około 60 mg żelaza (3 tabletki) na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci: 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Uzyskanie pełnego efektu leczniczego wymaga regularnego i długotrwałego stosowania. O długości leczenia powinien zadecydować lekarz.

Czy można stosować Ascofer w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany z przepisu lekarza.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie zaleca się stosowanie preparatu równolegle z lekami, które zmniejszają jego wchłanianie: środki zobojętniające sok żołądkowy, antybiotyki z grupy tetracyklin, neomycyna, chloramfenikol, pochodne fluorochinolonu (cyprofloksacyna, norfloksacyna, ofloksacyna), cholestyramina, sole wapnia i bizmutu, wyciągi z trzustki. Wchłanianie żelaza zwiększa się w obecności kwasu askorbowego (witamina C). Podawane doustnie związki żelaza osłabiają działanie metylodopy, lewodopy, penicylaminy i tyroksyny (nasilają objawy niedoczynności tarczycy); nie zaleca się ich równoległego stosowania. Jednoczesne spożywanie herbaty, kawy, jajek, pożywienia lub leków zawierających wodorowęglany, węglany, szczawiany lub fosforany, mleka lub jego przetworów, chleba pełnoziarnistego lub płatków zbożowych oraz innych produktów zawierających błonnik może zmniejszać wchłanianie żelaza. Nie należy zstosować preparatu w ciągu jednej godziny przed lub dwóch godzin po wymienionych lekach i produktach spożywczych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Ascofer może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: biegunki, zaparcia, nudności, wymioty, zgaga, bóle w nadbrzuszu. W takich przypadkach wskazane jest zmniejszenie dawki. Stosowanie leku może spowodować czarne zabarwienie stolców, co nie zagraża zdrowiu.