Atecortin (hydrokortyzon + oksytetracyklina + polimyksyna B) – zaw. do oczu i uszu

Co to jest Atecortin?

Preparat złożony, zawierający leki przeciwinfekcyjne (oksytetracyklinę i polimyksynę B) oraz lek z grupy kortykosteroidów (hydrokortyzon). Stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu, ze współistniejącym stanem zapalnym.

Co zawiera i jak działa Atecortin?

Jest to preparat złożony zawierający 3 substancje czynne: oksytetracyklinę i polimyksynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz hydrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin o działaniu bakteriostatycznym. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków tetracyklinowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Polimyksyna B jest antybiotykiem polipeptydowym o działaniu bakteriobójczym. Ze względu na znaczną toksyczność stosowana jest wyłącznie miejscowo. Hydrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym oksytetracyklina i hydrokortyzon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia, natomiast polimyksyna B nie wchłania się z powierzchni błon śluzowych i skóry.

Kiedy stosować Atecortin?

Preparat jest wskazany: · w miejscowym leczeniu bakteryjnego zapalenia spojówek, brzegów powiek, woreczka łzowego, rogówki · profilaktycznie po zabiegach operacyjnych gałki ocznej (ok. 8–10 dni po zabiegu, po całkowitym zabliźnieniu rany) · w miejscowym leczeniu zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat jest także przeciwwskazany do stosowania jeżeli występuje: grzybicze zapalenie spojówek, choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie siatkówki lub rogówki), jaskra pierwotna, gruźlica oka.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Atecortin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego lub do ucha. Preparat powinien być stosowany pod kontrolą lekarza okulisty lub otolaryngologa. Nie stosować dłużej niż przez około 7 dni. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Nie stosować jeżeli nie występuje stan zapalny. Nie stosować do uszu jeżeli wystąpiła perforacja błony bębenkowej. Preparat może być stosowany u dzieci tylko wówczas, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po podaniu preparatu do oka, mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia.

Dawkowanie preparatu Atecortin

Preparat ma postać zawiesiny i przeznaczony jest do stosowania miejscowo do oczu lub do uszu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. W okulistyce zwykle stosuje się: 1–2 krople do worka spojówkowego 2–3 razy na dobę, zwykle przez 7–14 dni. W otolaryngologii: 2–4 krople do ucha 3 razy na dobę, zwykle przez około 7 dni. Przed użyciem zawiesinę należy lekko wstrząsnąć.

Czy można stosować Atecortin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe (w tym przeciwwskazane). Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Atecortin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy dotyczące oczu: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, świąd okolic oka, rzadko reakcje uczuleniowe. Długotrwałe stosowanie (3–6 tygodni, lub dłużej) może powodować wtórne zakażenia grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz może doprowadzić do powstania zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.