Azelastin-POS (azelastyna) – krople do oczu

Co to jest Azelastin-POS?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym, zawierający lek przeciwhistaminowy.

Co zawiera i jak działa Azelastin-POS?

Substancją czynną preparatu jest azelastyna, lek przeciwhistaminowy. Azelastyna blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1) i w ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji biorącej udział w powstawaniu objawów zapalnych i alergicznych. Azelastyna łagodzi objawy alergiczne takie jak obrzęk i świąd błon śluzowych czy kichanie i wyciek z nosa. Po podaniu miejscowym do worka spojówkowego wykazuje także działanie przeciwzapalne. Działanie azelastyny utrzymuje się do 12 godzin.

Kiedy stosować Azelastin-POS?

Preparat jest wskazany: · w profilaktyce i leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i u dzieci po 4. roku życia · w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i u dzieci po 12. roku życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Azelastin-POS?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Substancja czynna wchłania się do organizmu bezpośrednio przez błony śluzowe oczu, co pozwala na szybkie jej działanie i mniejsze narażenie na ogólnoustrojowe działania niepożądane. Preparat nie jest wskazany w leczeniu zakażeń oczu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych, powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby, u których po zastosowaniu preparatu wystąpią jakiekolwiek zaburzenia widzenia nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn, do chwili ustąpienia tych zaburzeń.

Dawkowanie preparatu Azelastin-POS

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek: Dorośli i dzieci po 4. roku życia: zwykle stosuje się 1 kroplę 2 razy na dobę (rano i wieczorem) do worka spojówkowego. W razie konieczności, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 kropli 4 razy na dobę. Całoroczne alergiczne zapalenie spojówek: Dorośli i dzieci po 12. roku życia: zwykle stosuje się 1 kroplę 2 razy na dobę (rano i wieczorem) do worka spojówkowego. W razie konieczności, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 kropli 4 razy na dobę. Leczenie preparatem należy ograniczyć do 6 tygodni. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć.

Czy można stosować Azelastin-POS w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne; należy zachować ostrożność. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów okulistycznych, należy zachować co najmniej kilku minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Azelastin-POS może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, takie jak łagodne, przejściowe podrażnienie oczu. Może wystąpić gorzki smak w ustach. Bardzo rzadko możliwe reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd).