Azigen (azytromycyna) – tabl. powl.

Co to jest Azigen?

Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Co zawiera i jak działa Azigen?

Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, zaliczany do nowej generacji tych antybiotyków, półsyntetyczna pochodna erytromycyny. Azytromycyna opracowana została z myślą o uniknięciu niektórych wad erytromycyny. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy makrolidów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Odbywa się to poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, struktur komórkowych niezbędnych do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Azytromycyna, podobnie jak inne antybiotyki z grupy antybiotyków makrolidowych, jest zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania. Po podaniu doustnym azytromycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z surowicy do tkanek. Gromadzi się w fagocytach, które migrują do miejsca zakażenia, co zwiększa dystrybucję leku do tkanek objętych procesem zapalnym. Azytromycyna charakteryzuje się dużym stężeniem w zakażonych tkankach i długim okresem półtrwania, co umożliwia skrócenie czasu leczenia do 1–5 dni.

Kiedy stosować Azigen?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę: · zakażenia dolnych dróg oddechowych: przewlekłe zapalenie oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanie ciężkiego · zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie migdałków, gardła, zatok · ostre zapalenie ucha środkowego · zakażenia skóry i tkanek miękkich o nasileniu lekkim lub umiarkowanym, np.: zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej, róża · niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez chlamydie.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe. Preparat zawiera olej sojowy, nie możesz go stosować, jeśli jesteś uczulony na orzeszki ziemne lub soję.

Dawkowanie preparatu Azigen

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg: zwykle stosuje się 500 mg 1 raz na dobę przez 3 dni lub w pierwszej dobie pojedyncza dawka 500 mg, a następnie 250 mg 1 raz na dobę przez 4 dni; w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową (niepowikłane zakażenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez chlamydie): jednorazowo 1 g. Preparat przeznaczony jest do stosowania wyłącznie u dorosłych i młodzieży po 16. roku życia. U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania. W przypadku zaburzeń czynności nerek w stopniu lekkim do umiarkowanego nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i w takich przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności. W przypadku zaburzeń czynności wątroby w stopniu lekkim do umiarkowanego nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie należy stosować preparatu u chorych z ciężką niewydolnością wątroby. Sposób podawania: Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku, połykać w całości. Przyjmować 1 raz na dobę.

Czy można stosować Azigen w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia. Azytromycyna przenika do mleka matki. Należy zaprzestać karmienia piersią w okresie stosowania preparatu i dodatkowo przez 2 doby po zakończeniu jego stosowania. Następnie należy skonsultować się z lekarzem i ustalić, czy karmienie piersią może być kontynuowane.