Balsamum Mentholi Compositum (mentol + salicylan metylu) – maść

Co to jest Balsamum Mentholi Compositum?

Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Balsamum Mentholi Compositum?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: mentol oraz salicylan metylu. Salicylan metylu zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Podrażnia skórę i rozszerza naczynia krwionośne, powoduje uczucie rozgrzania. Salicylan metylu jest pochodną kwasu salicylowego i podobnie jak inne salicylany wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podstawą mechanizmu działania NLPZ, w tym salicylanów, jest hamowanie aktywności cyklooksygenaz, enzymów biorących udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Prostaglandyny odgrywają znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Zahamowanie zwiększonej syntezy prostaglandyn leży u podstaw przeciwbólowego i przeciwzapalnego działania salicylanów. Możliwe jest także, że salicylan metylu hamuje działanie innych mediatorów stanu zapalnego. Drugi ze składników preparatu – mentol – działa łagodnie znieczulająco, chłodząco, zmniejsza ból i świąd. Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Kiedy stosować Balsamum Mentholi Compositum?

Stosowanie preparatu jest wskazane, jeżeli występują: · bóle mięśni i stawów, nerwobóle, bóle reumatyczne, zapalenia korzonków nerwowych (bóle krzyża) · bóle pourazowe (po skręceniach, stłuczeniach).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne salicylany. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane jeżeli kiedykolwiek wystąpiły u Ciebie objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen). Uczulenie to mogło objawiać się w postaci reakcji nadwrażliwości takich jak np. napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Balsamum Mentholi Compositum?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Nie stosować na otwarte rany ani w okolicy oczu. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Należy zachować ostrożność u chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Zawarty w preparacie salicylan metylu może przenikać przez skórę do krążenia ogólnego; aby zapobiec nadmiernemu wchłanianiu nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Jeżeli preparat stosowany jest wielokrotnie, długotrwale lub na dużej powierzchni skóry mogą wystąpić działania niepożądane związane z ogólnym działaniem salicylanu metylu, w tym nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunki, wzmożone pragnienie, zaburzenia słuchu, bóle głowy, zmęczenie lub pobudzenie. W razie wystąpienia powyższych objawów należy przerwać stosowanie preparatu. Stosowanie salicylanów może spowodować wystąpienie skurczu oskrzeli powodującego trudności w oddychaniu lub innych reakcji nadwrażliwości, w tym wstrząsu anafilaktycznego. W razie ich wystąpienia należy szukać natychmiastowej pomocy medycznej. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat, stosowany zgodnie z zaleceniami, nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Balsamum Mentholi Compositum

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Niewielką ilość maści (1–3 cm) nanieść na bolące miejsce i delikatnie wmasować, nałożyć opatrunek. Stosować 1–3 razy na dobę.

Czy można stosować Balsamum Mentholi Compositum w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Salicylan metylu nasila działanie innych leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Nasileniu mogą także ulec działania niepożądane powyższych leków. Salicylany mogą nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (i zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia), sulfonamidów i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Stosowanie innych leków wpływających na wydalanie salicylanów (takich jak np. probenecyd) może powodować zmniejszenie szybkości wydalania salicylanów co może być przyczyną ich kumulacji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Balsamum Mentholi Compositum może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, miejscowy ból, świąd, nadmierne zaczerwienienie. Może wystąpić ból głowy i przekrwienie spojówek. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, w tym reakcje o potencjalnie ciężkim przebiegu, takie jak napad astmy i wstrząs anafilaktyczny.