Belogent (betametazon (dipropionian betametazonu) + gentamycyna) – krem

Co to jest Belogent?

Preparat złożony, zawierający lek przeciwinfekcyjny (gentamycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (betametazon). Stosowany miejscowo w leczeniu zmian zapalnych skóry powikłanych wtórnym zakażeniem bakteryjnym.

Co zawiera i jak działa Belogent?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: gentamycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz betametazon o działaniu przeciwzapalnym. Gentamycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków aminoglikozydowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Betametazon jest silnie działającym lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje szybkie i długotrwałe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Po podaniu miejscowym gentamycyna i betametazon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia, lecz nie można wykluczyć wystąpienia ich działań ogólnoustrojowych (zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu i/lub na dużej lub uszkodzonej powierzchni skóry oraz w przypadku stosowania u dzieci).

Kiedy stosować Belogent?

Preparat jest wskazany u dorosłych i dzieci po 13. roku życia w miejscowym leczeniu powikłanych zakażeniem bakteryjnym chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane: · jeżeli występuje wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), gruźlicze lub grzybicze zakażenie skóry · w trądziku zwykłym i różowatym · w przypadku zapalenia skóry wokół ust · w okolicy narządów płciowych i odbytu · w pieluszkowym zapaleniu skóry w zakażeniach wywołanych przez bakterie oporne na gentamycynę.

Dawkowanie preparatu Belogent

Preparat ma postać maści lub kremu i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 13. roku życia: Cienką warstwę maści lub kremu nakładać na chorobowo zmieniony obszar skóry 1–2 razy na dobę; stosować bez opatrunku okluzyjnego. Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.

Czy można stosować Belogent w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Kortykosteroidy i gentamycyna mogą wchłaniać się przez skórę. Należy unikać stosowania preparatu w ciąży. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku (w razie zaleceń lekarskich stosować najmniejszą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres czasu, na jak najmniejszym obszarze skóry). W okresie stosowania preparatu nie należy karmić piersią z powodu ryzyka przenikania substancji czynnych do mleka matki.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami stosowanymi miejscowo. Równolegle miejscowe stosowanie innych preparatów w tym samym obszarze skóry nie jest zalecane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Belogent może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy miejscowe: podrażnienie, suchość skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, trądzik związany ze stosowaniem steroidów, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust (po zastosowaniu na skórę twarzy), zmiany trądzikopodobne, nieodwracalne rozstępy, potówka, wtórne zakażenia, namnażanie opornych bakterii lub drożdżaków, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Może wystąpić rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, zaczerwienienie, obrzęk), które wymagają natychmiastowego przerwania leczenia. Długotrwałe stosowanie preparatu, stosowanie na dużej powierzchni skóry lub na skórę uszkodzoną oraz stosowanie u dzieci może powodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowanie czynności nadnerczy, objawy zespołu Cushinga, hamowanie wzrostu i rozwoju dzieci, obrzęki, nadciśnienie, obecność glukozy w moczu, zmniejszenie odporności). Gentamycyna zawarta w preparacie może powodować reakcje alergiczne oraz wykazywać działanie ototoksyczne (uszkodzenia słuchu) i nefrotoksyczne (uszkodzenia nerek).