Betadrin (difenhydramina + nafazolina (azotan nafazoliny)) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Betadrin?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu przeciwalergicznym, dodatkowo zmniejszający przekrwienie oczu. Zawiera lek przeciwhistaminowy (difenhydramina) oraz lek z grupy sympatykomimetyków (nafazolina). Działanie obu substancji wzajemnie się uzupełnia.

Co zawiera i jak działa Betadrin?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: difenhydraminę oraz nafazolinę. Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym. Blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1) i w ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Difenhydramina może także powodować umiarkowane działanie uspokajające. Łagodzi objawy alergiczne takie jak obrzęk i świąd błon śluzowych czy kichanie i wyciek z nosa,. Drugi ze składników preparatu, nafazolina, jest lekiem z grupy sympatykomimetyków. Działanie sympatykomimetyków polega na pobudzaniu określonego typu receptorów, tzw. receptorów adrenergicznych, znajdujących się na powierzchni komórek docelowych. Nafazolina działa przede wszystkim na receptory alfa-adrenergiczne. Stosowana miejscowo do worka spojówkowego zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek. Łagodzi objawy towarzyszące, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie. Preparat wywiera działanie miejscowe, lecz substancje czynne wchłaniają się również do krążenia ogólnego i mogą powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Preparat stosowany miejscowo do worka spojówkowego przynosi ulgę już po kilku minutach a jego działanie utrzymuje się kilka godzin.

Kiedy stosować Betadrin?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: · ostre zapalenie spojówek w przebiegu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia oczu · stany zapalne związane z podrażnieniem spojówek w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, działania słońca, dymu tytoniowego, kontaktu z wodą na basenie itp.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki sympatykomimetyczne. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie jaskra z zamykającym się kątem przesączania. Nie stosuj preparatu jeżeli przyjmujesz równolegle leki z grupy inhibitorów MAO. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betadrin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Nie należy stosować preparatu w przypadku przewlekłego zapalenia spojówek; można stosować preparat w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej. Przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie lub podejrzewasz: · nadciśnienie tętnicze · zaburzenia rytmu serca · guz chromochłonny nadnerczy · rozrost gruczołu krokowego · nadczynność tarczycy. We wszystkich powyższych sytuacjach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku należy zachować ostrożność. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów ogólnoustrojowych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy podrażnienia lub ból oka utrzymują się dłużej niż 72 godziny należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu przez okres dłuższy niż zalecany (do 5 dni) lub stosowanie zbyt częste (częściej niż co 3 godziny) jest niewskazane ponieważ może spowodować nawrót przekrwienia (wtórne rozszerzenie naczyń) oraz nasilenie obrzęku i powstanie trwałych uszkodzeń nabłonka. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Należy zachować ostrożność, ponieważ preparat może powodować zaburzenia widzenia i powodować upośledzenie zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Betadrin

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 6. roku życia: zwykle stosuje się 1–2 kropli do worka spojówkowego co 6–8 godzin. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia. Nie stosować dłużej niż 3–5 dni. Aby zminimalizować ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu zaleca się delikatne uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego (kącika oka) przez 1–2 minuty bezpośrednio po zakropleniu leku. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik szczelnie zamknąć.

Czy można stosować Betadrin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i w jego ocenie oczekiwane korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Nie wiadomo czy substancje czynne preparatu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu równolegle z inhibitorami MAO. Sympatykomimetyki stosowane równolegle z inhibitorami MAO (a także w okresie 14 dni od zakończenia ich stosowania) mogą doprowadzić do znacznego zwiększenia ciśnienia tętniczego i stanu zwanego przełomem nadciśnieniowym, który może stanowić zagrożenie życia. Stosowanie preparatu równolegle z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi może nasilać działanie skurczowe nafazoliny na naczynia krwionośne. Leki przeciwhistaminowe, w tym difenhydramina, mogą nasilać działania leków wpływających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki nasenne, uspokajające, opioidowe przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne). W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Betadrin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: podrażnienie, uczucie kłucia/pieczenia, świąd, podrażnienie, przekrwienie spojówki, ból oczu, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Długotrwałe stosowanie może spowodować: suchość oka, uszkodzenia nabłonka spowodowane jego niedotlenieniem, nawrót przekrwienia (wtórne rozszerzenie naczyń). Ponadto, rzadko mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle i zawroty głowy, senność, nudności, nadciśnienie tętnicze, uczucie kołatania serca. Wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych lub utrzymywanie się miejscowego podrażnienia jest wskazaniem do zaprzestania stosowania preparatu i konsultacji z lekarzem.