Biodacyna Ophtalmicum (amikacyna) – krople do oczu

Co to jest Biodacyna Ophtalmicum?

Antybiotyk z grupy aminoglikozydów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu.

Co zawiera i jak działa Biodacyna Ophtalmicum?

Substancją czynną preparatu jest amikacyna, antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Mechanizm działania amikacyny, wspólny dla całej grupy aminoglikozydów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Cząsteczki amikacyny nieodwracalnie wiążą się z bakteryjnymi rybosomami, strukturami komórkowymi niezbędnymi do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych i prowadzi do ich śmierci. Amikacyna działa bakteriobójczo, jest skuteczna wobec wielu szczepów bakteryjnych powodujących zakażenia oczu. Stosowana miejscowo do oka słabo przenika do krwi i jej działanie ogólnoustrojowe jest mało prawdopodobne.

Kiedy stosować Biodacyna Ophtalmicum?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu ostrych i przewlekłych bakteryjnych zakażeń oka, takich jak: · zapalenie spojówki · zapalenie rogówki · zapalenie brzegów powiek i woreczka łzowego · jęczmień oraz profilaktycznie, przed zabiegami chirurgicznymi na gałce ocznej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.

Dawkowanie preparatu Biodacyna Ophtalmicum

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1–2 kropli do worka spojówkowego 3–4 razy na dobę przez 7–10 dni. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki).

Czy można stosować Biodacyna Ophtalmicum w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie ma wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji amikacyny w postaci kropli do oczu z innymi preparatami. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Biodacyna ophtalmicum może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko może wystąpić: niespecyficzne zapalenie spojówek, pieczenie i świąd, podrażnienie lub nadwrażliwość (świąd, obrzęk powiek, zaczerwienienie).