Canbiox (azytromycyna) – tabl. powl.

Co to jest Canbiox?

Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Co zawiera i jak działa Canbiox?

Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów, zaliczany do nowej generacji tych antybiotyków, półsyntetyczna pochodna erytromycyny. Azytromycyna opracowana została z myślą o uniknięciu niektórych wad erytromycyny. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy makrolidów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Odbywa się to poprzez zablokowanie bakteryjnych rybosomów, struktur komórkowych niezbędnych do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Azytromycyna, podobnie jak inne antybiotyki z grupy antybiotyków makrolidowych, jest zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania. Po podaniu doustnym azytromycyna dobrze się wchłania i szybko przenika z surowicy do tkanek. Gromadzi się w fagocytach, które migrują do miejsca zakażenia, co zwiększa dystrybucję leku do tkanek objętych procesem zapalnym. Azytromycyna charakteryzuje się dużym stężeniem w zakażonych tkankach i długim okresem półtrwania, co umożliwia skrócenie czasu leczenia do 1–5 dni.

Kiedy stosować Canbiox?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę: · zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanie ciężkiego · zakażenia górnych dróg oddechowych – zapalenie migdałków podniebiennych, gardła, zatok · ostre zapalenie ucha środkowego · zakażenia skóry i tkanek miękkich o nasileniu lekkim lub umiarkowanym, np. zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, zapalenie tkanki podskórnej, róża · niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez chlamydie.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe.

Dawkowanie preparatu Canbiox

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg: zwykle stosuje się 500 mg 1 raz na dobę przez 3 dni lub w pierwszej dobie pojedyncza dawka 500 mg, a następnie 250 mg 1 raz na dobę przez 4 dni; w leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową (niepowikłane zakażenie cewki moczowej i szyjki macicy): jednorazowo 1 g. U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania. Młodzież i dzieci o masie ciała mniejszej niż 45 kg: Tabletki nie są wskazane do stosowania w tej grupie pacjentów. Zaleca się stosowanie azytromycyny w innej postaci np. zawiesiny. W przypadku zaburzeń czynności nerek w stopniu lekkim do umiarkowanego nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek i w takich przypadkach zaleca się zachowanie ostrożności. W przypadku zaburzeń czynności wątroby w stopniu lekkim do umiarkowanego nie ma konieczności zmiany dawkowania. Nie należy stosować preparatu u chorych z ciężką niewydolnością wątroby. Jeżeli jednak lekarz uzna stosowanie preparatu za konieczne, to wówczas prawdopodobnie zaleci także monitorowanie czynności wątroby. Sposób podawania: Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku, połykać w całości. Przyjmować 1 raz na dobę.

Czy można stosować Canbiox w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, a inne preparaty alternatywne nie są dostępne. Azytromycyna przenika do mleka matki. Należy przerwać karmienie piersią w okresie stosowania preparatu.