Canespor Onychoset (bifonazol + mocznik) – maść

Co to jest Canespor Onychoset?

Lek przeciwgrzybiczy z grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Canespor Onychoset?

Jest to preparat zawierający bifonazol i mocznik. Bifonazol jest pochodną imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków oraz pleśni i innych grzybów chorobotwórczych. Działanie bifonazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórki grzyba. Bifonazol blokuje dwa etapy syntezy ergosterolu, w odróżnieniu od innych pochodnych imidazolu blokujących tylko jeden z etapów. Bifonazol wykazuje także ograniczone działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w preparacie mocznik nasila działanie przeciwgrzybicze bifonazolu ułatwiając jego wnikanie do zakażonego paznokcia. Mocznik wykazuje działanie keratolityczne. Rozmiękcza keratynę zakażonego paznokcia co ułatwia usunięcie zmienionych chorobowo warstw.

Kiedy stosować Canespor Onychoset?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybiczych zakażeń paznokci rąk i stóp.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Canespor Onychoset?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na paznokcie. Należy chronić oczy i błony śluzowe oraz skórę przed kontaktem z preparatem. Osoby, u których w przeszłości wystąpiły reakcje nadwrażliwości na inne przeciwgrzybicze pochodne imidazolu (np. ekonazol, klotrymazol, mikonazol) powinny zachować ostrożność. Jeżeli wystąpią reakcje alergiczne na stosowany plaster należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat w postaci maści zawiera lanolinę, która może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Canespor Onychoset

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na paznokcie. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Na całą powierzchnię zmienionego chorobowo paznokcia nałożyć cienką warstwę maści, okleić paznokieć plastrem i pozostawić na 24 godziny. Po zdjęciu plastra moczyć przez ok. 10 minut w ciepłej wodzie, następnie za pomocą skrobaka usunąć rozmiękczoną warstwę zakażonego paznokcia, następnie dokładnie osuszyć, ponownie nanieść warstwę maści i założyć opatrunek. Leczenie trwa zazwyczaj 7–14 dni (powinno trwać tak długo, aż wszystkie zakażone warstwy paznokcia zostaną usunięte, a podłoże po usuniętym paznokciu wygładzi się). Po usunięciu zakażonych warstw paznokcia kontynuować leczenie preparatem Mycospor w postaci kremu, stosując go 1 raz na dobę przez 4 tygodnie. W przypadku wystąpienia podrażnienia otaczającej skóry, skórę przylegającą do zakażonego paznokcia można chronić smarując ją np. pastą cynkową. Dzieci: Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania preparatu u dzieci jest ograniczone. U małych dzieci preparat może być stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Czy można stosować Canespor Onychoset w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży (szczególnie w I trymestrze) oraz w okresie karmienia piersią jest dopuszczone jedynie na zlecenie lekarza, w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Mycospor Onychoset może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić: wysypka, maceracja, łuszczenie się, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje miejscowe na brzegach paznokci w postaci podrażnienia, świąd, rumień, bardzo rzadko uczulenie na plaster. Jeżeli wystąpią reakcje alergiczne należy skonsultować się z lekarzem.