Cincol (nafazolina (azotan nafazoliny) + cynk (siarczan cynku)) – krople do oczu

Co to jest Cincol?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) o działaniu zmniejszającym przekrwienie oczu, ściągającym i słabo odkażającym.

Co zawiera i jak działa Cincol?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: nafazolinę oraz cynk. Nafazolina jest pochodną imidazoliny, o działaniu analogicznym do tetryzoliny, oksymetazoliny i ksylometazoliny. Jest to lek z grupy sympatykomimetyków. Działanie sympatykomimetyków polega na pobudzaniu określonego typu receptorów, tzw. receptorów adrenergicznych, znajdujących się na powierzchni komórek docelowych. Nafazolina działa przede wszystkim na receptory alfa-adrenergiczne. Stosowana miejscowo do worka spojówkowego zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza przekrwienie i obrzęk spojówek. Łagodzi objawy towarzyszące, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie. Dodatkowo preparat zawiera cynk (w postaci siarczanu cynku), który działa ściągająco i słabo odkażająco. Preparat wywiera działanie miejscowe. Zawarta w preparacie nafazolina wchłania się również do krążenia ogólnego i może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane. Preparat stosowany miejscowo do worka spojówkowego przynosi ulgę już po kilku minutach a jego działanie utrzymuje się kilka godzin (6–8 godzin).

Kiedy stosować Cincol?

Preparat jest wskazany doraźnie w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek o różnej etiologii i umiarkowanym nasileniu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne leki sympatykomimetyczne. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · zespół suchego oka · jaskra z zamykającym się kątem przesączania · nadciśnienie tętnicze · nadczynność tarczycy oraz, jeżeli przyjmujesz: · leki z grupy inhibitorów MAO · trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Nie stosować u dzieci do 2. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cincol?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3–5 dni. Długotrwałe stosowanie może spowodować uszkodzenie nabłonka rogówki. Jeżeli wystąpi ból oka lub zaburzenia widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeżeli preparat stosowany jest często lub dłużej niż to jest zalecane, zwłaszcza u dzieci lub u osób w podeszłym wieku, może spowodować wystąpienie ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia); osoby, które używają soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować zaburzenia widzenia, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn bezpośrednio po jego podaniu.

Dawkowanie preparatu Cincol

Preparat ma postać kropli do oczu, do stosowania miejscowego do worka spojówkowego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1 kroplę do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Nie stosować u dzieci do 2. roku życia. Bez konsultacji z lekarzem nie stosować dłużej niż 3–5 dni. Aby zminimalizować ogólnoustrojowe wchłanianie preparatu zaleca się delikatne uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego (kącika oka) przez 1–2 minuty bezpośrednio po zakropleniu leku. Preparat jest jałowy do momentu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką kroplomierza jakiejkolwiek powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu i prowadzić do zakażenia oczu. Po użyciu pojemnik należy szczelnie zamknąć.

Czy można stosować Cincol w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne i w jego ocenie oczekiwane korzyści przeważają nad możliwym ryzykiem. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Nie wiadomo czy substancje czynne preparatu przenikają do mleka kobiet karmiących piersią. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu równolegle z inhibitorami MAO oraz z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Cincol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: podrażnienie, uczucie kłucia/pieczenia, zaburzenia widzenia (widzenie nieostre), zaczerwienienie i przekrwienie spojówek. Długotrwałe stosowanie może spowodować: suchość oka, nawrót przekrwienia. Ponadto, w rzadkich przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak: bóle i zawroty głowy, senność, nudności, osłabienie, zmęczenie, nadpobudliwość (drżenia, obfite pocenie się).