Clotrimazolum Aflofarm (klotrimazol) – krem

Co to jest Clotrimazolum Aflofarm?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Clotrimazolum Aflofarm?

Substancją czynną preparatu jest klotrimazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania. Hamuje on biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do obumarcia jego komórki. Stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, przenika jednak do głębszych warstw naskórka.

Kiedy stosować Clotrimazolum Aflofarm?

Preparat jest wskazany w leczeniu grzybic rąk i stóp, skóry, tułowia, podudzi i kończyn dolnych, leczeniu łupieżu pstrego, drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na klotrimazol, inne pochodne imidazolu lub którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu są również: niewydolność nerek stosowanie dopochwowe stosowanie do oczu. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 11. roku życia oraz u kobiet w I trymestrze ciąży.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clotrimazolum Aflofarm?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeśli po 4 tygodniach stosowania preparatu nie nastąpi poprawa stanu zdrowia, należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie preparatu u dzieci i osób w podeszłym wieku jest możliwe jedynie pod kontrolą lekarza. Pacjenci leczeni immunosupresyjne, poddani chemoterapii, diabetycy oraz zakażeni wirusem HIV powinni skonsultować stosowanie preparatu z lekarzem. Jeśli jesteś uczulony na inne leki przeciwgrzybicze z tej samej grupy terapeutycznej co klotrimazol, mogą wystąpić u Ciebie objawy nadwrażliwości krzyżowej Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Lek nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania pojazdów mechanicznych.

Dawkowanie preparatu Clotrimazolum Aflofarm

Lek ma postać kremu do stosowania zewnętrznego. Należy nanosić cienką warstwę preparatu na miejsca zmienione chorobowo 2–3 razy na dobę przez 2–4 tygodni; w przypadku braku poprawy po 7 dniach stosowania, należy zwrócić się do lekarza. Należy przerwać leczenie, jeśli objawy choroby nie ustąpią po 2 tygodniach stosowania w przypadku grzybicy podudzi lub po 4 tygodniach w pozostałych grzybicach skóry lub grzybicy stóp. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy można stosować Clotrimazolum Aflofarm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. U kobiet w ciąży i karmiących piersią lek stosuje się jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności; podczas leczenia zakażenia warg sromowych nie należy wprowadzać preparatu do pochwy.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego (np. nystatyna, natamycyna, amfoterycyna b). Deksametazon stosowany w dużych dawkach może osłabiać działanie klotrimazolu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Clotrimazolum Aflofarm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Niekiedy mogą pojawiać się objawy podrażnienia ze strony skóry takie jak: rumień, wysypka, pokrzywka, miejscowe zaczerwienienie, swędzenie, wystąpienie pryszczy, obrzęk lub inne objawy miejscowej nietolerancji produktu oraz ogólne reakcje nadwrażliwości.; w przypadku ich wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu.