Cusí Erythromycin 0,5% (erytromycyna) – maść do oczu

Co to jest Cusí Erythromycin?

Antybiotyk z grupy makrolidów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu.

Kiedy stosować Cusí Erythromycin?

Preparat jest wskazany: · w miejscowym leczeniu powierzchownych zakażeń oka wywołanych przez bakterie wrażliwe na erytromycynę · w profilaktyce zapalenia gałki ocznej u noworodków.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Cusí Erythromycin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką tuby jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki). Po każdym użyciu tubę należy zakręcać. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Leczenie preparatem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane, które mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Cusí Erythromycin

Preparat ma postać maści do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Powierzchowne zakażenie oka: 1 raz na dobę lub częściej (w zależności od ciężkości zakażenia). Lekarz określi czas trwania leczenia. Profilaktyka zapalenia gałki ocznej u noworodków: preparat stosuje się jednorazowo. Stosuje się niewielką ilość maści (objętość odpowiadającą objętości ziarenka ryżu) do worka spojówkowego lub w przypadku podań na zewnątrz oka, bezpośrednio na chore miejsce (jeżeli występują strupy należy uprzednio zmiękczyć je ciepłą wodą i ostrożnie usunąć). Preparat jest jałowy. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką tuby jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki). Po każdym użyciu tubę należy zakręcać. Przed i po nałożeniu preparatu należy umyć ręce. Preparat może być stosowany wyłącznie przez 1 osobę.

Czy można stosować Cusí Erythromycin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Tylko lekarz może ocenić czy możliwe jest stosowanie preparatu w okresie ciąży i w okresie karmienia piersią w Twoim przypadku.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji erytromycyny stosowanej miejscowo do oka z innymi preparatami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Cusi erythromycin 0,5% może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić: nadwrażliwość (świąd, obrzęk powiek, zaczerwienienie spojówek). Po długotrwałym stosowaniu może rozwinąć się zakażenie wywołane przez bakterie oporne na erytromycynę lub grzyby.