Davercin (erytromycyna (cykliczny węglan erytromycyny)) – tabl. powl.

Co to jest Davercin?

Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Kiedy stosować Davercin?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na erytromycynę: · zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie gardła, zapalenie zatok · zakażenia ucha środkowego i zewnętrznego · zakażenia dolnych dróg oddechowych: ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc · zakażenia skóry i tkanek miękkich: ropnie i czyraki, róża · zakażenia przewodu pokarmowego · w stomatologii: zapalenia dziąseł, angina Vincenta · inne zakażenia: płonica.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest ciężka niewydolność wątroby. W okresie leczenia erytromycyną przeciwwskazane jest stosowanie któregokolwiek z następujących leków: astemizol, cyzapryd, pimozyd, terfenadyna, ergotamina lub dihydroergotamina.

Dawkowanie preparatu Davercin

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli: dawka początkowa wynosi zwykle 750 mg jednorazowo, a następnie 500 mg co 12 godzin; w ciężkich zakażeniach lekarz może zwiększyć dawkę do 2 g na dobę w dawkach podzielonych (1 g 2 razy na dobę, co 12 godzin). Dzieci: dawka początkowa wynosi zwykle 30 mg/kg masy ciała jednorazowo, a następnie 15 mg/kg masy ciała co 12 godzin. Preparat może być podawany dzieciom, które potrafią połknąć tabletkę (zwykle po 6. roku życia). Sposób podawania: Preparat w postaci tabletek powlekanych przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki najlepiej przyjmować na czczo lub 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po nim. Tabletki należy połykać w całości (nie dzielić, nie rozgryzać), popijając dużą ilością wody. Czas trwania leczenia: Lekarz określi czas trwania leczenia. Preparat należy stosować jeszcze co najmniej przez 2–3 dni po ustąpieniu objawów.

Czy można stosować Davercin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Erytromycyna przenika do mleka matki.