Desmoxan (cytyzyna) – kaps. twarde

Co to jest Desmoxan?

Preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny.

Kiedy stosować Desmoxan?

Preparat stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny w celu uzyskania stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny prowadzącego do zaprzestania palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania preparatu jest trwałe zaprzestanie stosowania nikotyny.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u osób: · z niestabilną dławicą piersiową · z klinicznie istotnymi zaburzeniami rytmu serca · po niedawno przebytym zawale serca lub po udarze mózgu. Nie stosować u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Desmoxan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Lek może być stosowany jedynie przez osoby z poważnym zamiarem zaprzestania palenia; równoczesne przyjmowanie leku i palenie tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania: · choroby niedokrwiennej serca · niewydolności serca · chorób naczyń mózgowych · miażdżycy tętnic lub innych chorób naczyń obwodowych · nadciśnienia tętniczego · guza chromochłonnego nadnerczy · choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy · choroby refluksowej przełyku · nadczynności tarczycy · cukrzycy · schizofrenii · niewydolności nerek lub wątroby. W wyżej wymienionych stanach lekarz oceni stosunek korzyści do ryzyka i podejmie decyzję, czy w konkretnym przypadku właściwe jest stosowanie preparatu. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne nie zaleca się stosowania preparatu u osób do 18. roku życia i u osób w wieku podeszłym (po 65. roku życia). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Desmoxan

Preparat ma postać kapsułek twardych do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania preparatu a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Kapsułki należy przyjmować doustnie, popijając wodą. Czas leczenia wynosi 25 dni. Początkowo 1 kapsułkę co 2 godziny (6 kapsułek na dobę) przez 3 dni, zmniejszając stopniowo liczbę wypalanych papierosów. Jeśli efekt jest niezadowalający po pierwszych 3. dniach stosowania preparatu i odczuwalna potrzeba palenia tytoniu jest nadal silna, leczenie należy przerwać. Leczenie można rozpocząć ponownie po 2–3 miesiącach. Jeżeli po pierwszych 3 dniach stosowania preparatu leczenie jest skuteczne, stosuje się lek w kolejnych dniach, zgodnie z poniższym schematem: 4.–12. dnia 1 kapsułka co 2,5 godziny (maksymalnie 5 kapsułek na dobę), 13.–16. dnia 1 kapsułka co 3 godziny (maksymalnie 4 kapsułki na dobę), 17.–20. dnia 1 kapsułka co 5 godzin (maksymalnie 3 kapsułki na dobę), 21.–25. dnia 1–2 kapsułek na dobę. Najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia należy całkowicie zrezygnować z palenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet 1 papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego efektu leczenia.

Czy można stosować Desmoxan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego preparatu. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy stosować preparatu równolegle z lekami przeciwgruźliczymi. Nie ma danych klinicznych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Desmoxan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Lek jest najczęściej dobrze tolerowany. Działania niepożądane obejmują najczęściej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (suchość w jamie ustnej, bóle brzucha, nudności, wymioty, zmiany odczuwania smaku, zaparcie, biegunka, wzdęcia, pieczenie języka, zgaga, nadmierne ślinienie), zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała, zmiany nastroju i rozdrażnienie. Ponadto może wystąpić: wzmożona męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie oczu, zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości rytmu serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, nocne koszmary), lęk, trudności w koncentracji, osłabienie popędu płciowego, duszność, wzmożone odkrztuszanie, bóle mięśniowe, wysypka, nadmierne pocenie się, zmniejszenie elastyczności skóry, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Wymienione działania niepożądane występują głównie na początku leczenia i ustępują wraz z jego trwaniem. Mogą one być również spowodowane zaprzestaniem palenia tytoniu a nie przyjmowaniem leku.