Dexafree (deksametazon (sól sodowa fosforanu deksametazonu)) – krople do oczu, roztwór

Co to jest Dexafree?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w leczeniu stanów zapalnych, zawierający lek z grupy kortykosteroidów (deksametazon).

Co zawiera i jak działa Dexafree?

Substancją czynną preparatu jest deksametazon, lek z grupy kortykosteroidów. Po podaniu miejscowym do worka spojówkowego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Preparat zmniejsza objawy stanu zapalnego nie leczy jednak jego przyczyny. Po zastosowaniu miejscowym deksametazon trudno wchłania się przez nieuszkodzony nabłonek rogówki (stopień wchłaniania deksametazonu może zwiększać się w przypadku podrażnienia i uszkodzenia nabłonka rogówki).

Kiedy stosować Dexafree?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują: stany zapalne przedniego odcinka oka, takie jak brzegowe zapalenie rogówki, obrzęk zrębu w zapaleniu rogówki, zapalenie błony naczyniowej przedniego odcinka oka, zapalenie nadtwardówki (w przypadku gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne są przeciwwskazane lub nieskuteczne), zapalenie twardówki, ostry stan w przebiegu ciężkiego alergicznego zapalenia spojówek.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat jest przeciwwskazany do stosowania, jeżeli występują: · zakażenia oczu oporne na leczenie, takie jak ostre ropne zakażenia bakteryjne, zakażenia grzybicze, wirusowe powierzchniowe zapalenie rogówki lub inne zakażenia wirusowe rogówki i spojówki, pełzakowe zapalenie rogówki · gruźlica · perforacja, owrzodzenie i uraz rogówki z niewygojonym nabłonkiem · stwierdzone nadciśnienie wewnątrzgałkowe spowodowane przez glikokortykosteroidy.

Dawkowanie preparatu Dexafree

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1 kroplę 4–6 razy na dobę do worka spojówkowego oka wykazującego objawy chorobowe. W poważnych przypadkach lekarz może zalecić początkowo 1 kroplę co 1 godzinę, a następnie, po zmniejszeniu objawów należy stopniowo zmniejszyć do 1 kropli co 4 godziny. Czas leczenia wynosi na ogół od kilku do 14 dni. Nie stosować długotrwale u dzieci. Przed zastosowaniem preparatu należy umyć ręce. Nie należy dotykać końcówką pojemnika powierzchni oka ani powiek. Po użyciu pojemnik należy wyrzucić (wraz z niewykorzystanym roztworem), jest to pojemnik jednodawkowy (minims). Aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej, zaleca się uciśnięcie kanalika łzowego w kącie przyśrodkowym oka natychmiast po zakropleniu.

Czy można stosować Dexafree w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Wiadomo, że niektóre kortykosteroidy stosowane ogólnie, mogą powodować wady rozwojowe płodu. Należy unikać stosowania preparatu w okresie ciąży. Preparat zawiera lek z grupy kortykosteroidów; przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli lekarz uzna stosowania preparatu za wskazane należy zachować ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy podaniami leków. W przypadku jednoczesnego miejscowego stosowania kortykosteroidów i leków z grupy beta-blokerów, może wystąpić wytrącanie się osadów fosforanu wapnia na powierzchni zrębu rogówki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Dexafree może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (po 2 tygodniach stosowania), łzawienie, pieczenie, podrażnienie, świąd, zaczerwienienie spojówek oraz chwilowe zaburzenia widzenia, rzadko reakcje alergiczne. Deksametazon stosowany miejscowo może opóźniać proces gojenia i sprzyjać występowaniu zakażeń oportunistycznych, powodować wystąpienie zaćmy torebkowej tylnej oraz jaskry. Bardzo rzadko: zapalenie spojówek, rozszerzenie źrenicy, obrzęk twarzy, opadanie powiek, zapalenie błony naczyniowej, zwapnienia rogówki, keratopatia krystaliczna, obrzęk i owrzodzenie rogówki, zmiany grubości rogówki (w przypadku zmniejszonej grubości rogówki może wystąpić perforacja). Częste stosowanie preparatu może zwiększać wchłanianie ogólnoustrojowe kortykosteroidu i powodować hamowanie czynności kory nadnerczy.