Dih (diosmina (zmikronizowana)) – tabl. powl.

Co to jest Dih?

Preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Dih?

Substancją czynną preparatu jest diosmina. Diosmina zaliczana jest do grupy związków flawonowych (jej cząsteczka składa się z dwucukru oraz diosmetyny, naturalnie występującej pochodnej flawonu). Diosmina wykazuje działanie ochronne na naczynia żylne (silniejsze niż trokserutyna). Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń żylnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, zmniejsza zastój żylny w kończynach dolnych. Działanie przeciwzapalne wykazuje poprzez hamowanie adhezji i aktywacji leukocytów co ogranicza działanie mediatorów stanu zapalnego (prostaglandyn, histaminy, wolnych rodników). Diosmina hamuje także aktywności hialuronidazy. Zwiększa przepływ limfy w układzie chłonnym. Po podaniu doustnym diosmina jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną, a jej aktywny metabolit (którym jest diosmetyna) dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowana jest przede wszystkim w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Dih?

Preparat jest wskazany: · w leczeniu objawów niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (takich jak np. uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg) · w leczeniu objawowym żylaków odbytu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dih?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Należy pamiętać, że leczenie zaostrzeń dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu z zastosowaniem dużych dawek preparatu jest wyłącznie objawowe i powinno być krótkotrwałe. Jeżeli pomimo stosowania preparatu dolegliwości związane z żylakami odbytu nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji zalecane jest wykonanie badania proktologicznego. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono istotnego wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Dih

Preparat ma postać tabletek powlekanych i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 1 tabletkę (500 mg) 2 razy na dobę. Przyjmować podczas posiłku, rano i wieczorem. Zaostrzenie dolegliwości związanych z żylakami odbytu: 6 tabletek na dobę w 2 dawkach podzielonych (tj. 3 tabletki 2 razy na dobę) przez 4 dni, następnie 4 tabletki na dobę w 2 dawkach. podzielonych (tj. 2 tabletki 2 razy na dobę) przez 3 dni.

Czy można stosować Dih w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży jest możliwe wyłącznie na zlecenie lekarza, w przypadkach, gdy lekarz uzna stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tym okresie. Nie wiadomo czy diosmina przenika do mleka kobiet karmiących piersią i dlatego zaleca się unikanie karmienia piersią w okresie stosowania preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Dih może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (egzema, wysypka, świąd, pokrzywka, łupież różowy), zaburzenia przewodu pokarmowego (takie jak: biegunka, niestrawność, nudności, wymioty), zawroty głowy, bóle głowy, trudności w zasypianiu, bezsenność, niepokój.