Disnemar Xylo (ksylometazolina) – aerozol do nosa, roztwór

Co to jest Disnemar Xylo?

Lek pobudzający receptory alfa-adrenergiczne, stosowany w celu obkurczenia naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.

Co zawiera i jak działa Disnemar Xylo?

Preparat zawiera ksylometazolinę, lek pobudzający receptory a-adrenergiczne, pochodną imidazoliny. Stosowany miejscowo na błonę śluzową nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej oraz ogranicza ilość wydzieliny. Udrożnia przewody nosowe oraz przewody prowadzące z jamy nosowej do zatok przynosowych, zmniejsza wyciek z nosa i ułatwia oddychanie przez nos.

Kiedy stosować Disnemar Xylo?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa. Preparat 1 % jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży po 10. roku życia, a preparat 0,5% – dla dzieci 2.–10. roku życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu sa również stany po przezklinowym usunięciu przysadki oraz po zaiegach chirurgicznych z dostępu przez jamę ustną lub nos z odsłonięciem opony twardej.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Disnemar Xylo?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez kilka kolejnych dni; dłuższe lub zbyt częste stosowanie może spowodować nawrót objawów i/lub zanik błony śluzowej nosa. Aby zapobiec szerzeniu sie zakażenia, jedno opakowanie preparatu powinno być stosowane wyłącznie przez jedną osobe. Preaparat należy podawać ze szczególną ostrożnością osobom z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, drżeniem, zawrotami głowy, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Należy zachować ostrożność u osób: z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, guzem chromochłonnym z rozrostem gruczołu krokowego z porfirią z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa stosujących inhibitory monoaminooksydazy (MAO) obecnie lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Dawkowanie preparatu Disnemar Xylo

Preparat ma postać kropli do nosa. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 10. roku życia. 1–2 dawki aerozolu 0,1% do każdego otworu nosowego; stosować maksymalnie 7 dni. Dzieci 2.–10. roku życia. 1 dawka aerozolu 0,05% do każdego otworu nosowego; stosować maksymalnie 5 dni. Stosować nie częściej niż co 10–12 h, a w razie konieczności – do 3 razy na dobę.

Czy można stosować Disnemar Xylo w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w czasie ciąży; w okresie karmienia piersią należy zachować ostrożność.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie zaleca się równoległego stosowania ksylometazoliny jednocześnie z trój- lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi ani z inhibitorami monoaminooksydazy (inhibitorami MAO), ani też w ciągu dwoch tygodni po odstawieniu inhibitorow MAO. Ze względu na możliwy wpływ hipertensyjny ksylometazoliny nalezy unikać stosowania preparatu równolegle z lekami hipotensyjnymi (np. metylodopą) ze względu na możliwe osłabienie ich działania, jak również z lekami o działaniu hipertensyjnym (doksapram, ergotamina, oksytocyna), ponieważ mogą one wzajemnie nasilać swoje działanie hipertensyjne.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Disnemar Xylo może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Często mogą wystąpić: uczucie kłucia i pieczenia w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa. Niezbyt często mogą wystąpić: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, zwiększony obrzęk błon śluzowych po zakończeniu leczenia, krwawienie z nosa. Rzadko mogą wystąpić: kołatanie serca, częstoskurcz, nadciśnienie tętnicze, nudności. Bardzo rzadko mogą wystąpić: nerwowość, bezsenność, senność (głównie u dzieci), omamy, drgawki (głównie u dzieci), bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, bezdech i noworodków i niemowląt, zmęczenie.