Duspatalin (mebeweryna) – tabl. powl.

Co to jest Duspatalin?

Lek stosowany w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego.

Co zawiera i jak działa Duspatalin?

Substancją czynną preparatu jest mebeweryna, substancja stosowana w zaburzeniach czynnościowych związanych ze skurczem mięśni gładkich jelit. Lek działa bezpośrednio na komórki mięśni gładkich przewodu pokarmowego powodując ich rozkurcz. Nie zaburza prawidłowej motoryki jelit. Łagodzi dolegliwości bólowe i zmniejsza zaburzenia czynnościowe jelit. Po podaniu doustnym jest szybko i całkowicie wchłaniana. Całkowicie metabolizowana, wydalana z moczem.

Kiedy stosować Duspatalin?

Preparat jest wskazany u dorosłych i dzieci po 10. roku życia w leczeniu objawowym bólów brzucha wywołanych kurczem mięśni gładkich jelit i zaburzeń czynnościowych jelit związanych z zespołem jelita drażliwego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Preparat nie powinien być stosowany u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Duspatalin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu; · preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń/maszyn. Dotychczasowe doświadczenie nie wskazuje na szkodliwy wpływ preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Duspatalin

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 10. roku życia: 135 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę; przyjmować 20 minut przed posiłkiem. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci do 10. roku życia. Tabletki należy połykać w całości (nie rozgryzać), popijając wodą (przynajmniej 100 ml).

Czy można stosować Duspatalin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Duspatalin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne.