Echinapur (wyciąg z jeżówki) – maść

Co to jest Echinapur?

Preparat do stosowania miejscowego na skórę wspomagający leczenie niewielkich, powierzchownych zranień.

Kiedy stosować Echinapur?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w leczeniu niewielkich, powierzchownych zranień a jego skuteczność opiera się wyłącznie na doświadczeniu zdobytym podczas wieloletniego stosowania.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Echinapur?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera bronopol, substancję, która rozpada się samoistnie uwalniając formaldehyd i może powodować wystąpienie wyprysku kontaktowego. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Echinapur

Preparat ma postać maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Cienką warstwę preparatu rozprowadzić na chorobowo zmienionym obszarze skóry 2–3 razy na dobę. Preparat należy stosować do momentu ustąpienia objawów, jednak nie dłużej niż 7 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Echinapur w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią (nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tym okresie).

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Dotychczas nie stwierdzono interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Echinapur może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (miejscowa wysypka, wyprysk, obrzęk naczynioruchowy ust oraz kontaktowe zapalenie skóry).