Emorect (nalewka z arniki + wyciąg z kasztanowca) – żel

Co to jest Emorect?

Preparat do stosowania miejscowego chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate.

Co zawiera i jak działa Emorect?

Preparat ziołowy, zawiera nalewkę z arniki oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Substancje zawarte w w/w wyciągach roślinnych wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo i przeciwwysiękowo. Poprawiają elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Wykazują także działanie przeciwzapalne. Preparat stosowany jest tradycyjnie w leczeniu krwiaków i obrzęków po niewielkich urazach oraz w przewlekłej niewydolności żylnej.

Kiedy stosować Emorect?

Preparat jest tradycyjnie stosowany w łagodnych objawach przewlekłej niewydolności żylnej (takich jak uczucie ciężkości nóg, świąd skóry podudzi) oraz wspomagająco po urazach skóry i tkanek miękkich, w obrzękach, wylewach podskórnych i krwiakach (siniaki).

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Emorect?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Jeżeli preparat przypadkowo przedostanie się do oczu należy przemyć je obficie wodą. Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia (zaczerwienienie, obrzęk, łzawienie) należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nasilają się lub nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera parahydroksybenzoesan etylu, który może powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Emorect

Preparat ma postać żelu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież po 12. roku życia: zmienione chorobowo miejsca smarować cienką warstwą żelu 2–3 razy na dobę. Stosować do momentu ustąpienia objawów, zwykle nie dłużej niż 2 tygodnie. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Czy można stosować Emorect w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w tych okresach.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Wystąpienie interakcji preparatu z innymi lekami jest mało prawdopodobne. W przypadku długotrwałego stosowania preparatu lub stosowania na dużej powierzchni skóry nie można wykluczyć wystąpienia interakcji preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi (takimi jak np. warfaryna), lekami przeciwpłytkowymi (np. kwas acetylosalicylowy), lekami trombolitycznymi. Stosowanie preparatu i wyżej wymienionych leków może zwiększać ryzyko krwawień.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Emorect może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe reakcje nadwrażliwości (rumień, świąd, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, podrażnienie, wysypka, stany zapalne skóry).