Entus Junior (ambroksol) – syrop

Co to jest Entus Junior?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Entus Junior?

Substancją czynną preparatu jest ambroksol. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, a w ten sposób rozrzedza zalęgającą wydzielinę i poprawia jej transport. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować Entus Junior?

Preparat jest wskazany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych takich jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie krtani, nosa, gardła, zatok. Dodatkowo preparat może być stosowany w celu ułatwienia wykrztuszania przed badaniem bronchograficznym oraz podczas rehabilitacji w okresie przed i pooperacyjnym.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Entus Junior?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego. W powyższych przypadkach należy zachować ostrożność w okresie leczenia. U chorych z niewydolnością nerek konieczne jest odpowiednie dostosowanie dawkowania przez lekarza. U chorych na astmę preparat może początkowo nasilać kaszel. W przypadku chorych leżących, a także u małych dzieci, jeżeli nie nastąpiło odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny może być konieczne jej odessanie. Sporadycznie, stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem ciężkich zmian skórnych: zespołu Stevensa i Johnsona, rumienia wielopostaciowego i martwicy toksycznej rozpływnej. Stany te stanowią zagrożenie życia. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek zmiany w obrębie skóry lub błon śluzowych konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i natychmiastowe zapobiegawcze zaprzestanie stosowania preparatu. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed snem. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera kwas benzoesowy oraz glikol polipropylenowy i może powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Entus Junior

Preparat ma postać syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 30–60 mg 2 razy na dobę. Dzieci 6.–12. roku życia: 7,5 mg 2–3 razy na dobę. Dzieci 2.–6. roku życia: 7,5 mg 3 razy na dobę. Dzieci 1.–2. roku życia: 7,5 mg 2 razy na dobę. U chorych z zaburzeniami czynności nerek konieczne może być zmniejszenie stosowanej dawki; należy skonsultować się z lekarzem. Zalecane dawkowanie dotyczy ostrych stanów chorobowych układu oddechowego i początkowego okresu leczenia stanów przewlekłych. W leczeniu długotrwałym (dłuższym niż 14 dni) dawkę można zmniejszyć do połowy.

Czy można stosować Entus Junior w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie leku w pozostałym okresie ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Równoległe stosowanie antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, doksycykliny, erytromycyny) zwiększa ich stężenie w wydzielinie oraz ich penetrację do tkanki płucnej. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Ambroksol i teofilina wzajemnie nasilają swoje działanie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Entus Junior może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, zgaga, zaparcia, biegunka, suchość błony śluzowej jamy ustnej, utrudnione oddawanie moczu, reakcje nadwrażliwości i reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs). Sporadycznie możliwe wystąpienie ciężkich zmian skórnych: zespołu Stevensa i Johnsona oraz martwicy toksycznej rozpływnej.