Erythromycinum TZF (erytromycyna) – tabl. powl.

Co to jest Erythromycinum TZF?

Lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Kiedy stosować Erythromycinum TZF?

Preparat jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na erytromycynę: · zakażenia górnych dróg oddechowych: zapalenie migdałków, ropień okołomigdałkowy, zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie zatok, wtórne zakażenia bakteryjne w przebiegu grypy lub przeziębień · zakażenia ucha środkowego i zewnętrznego · zakażenia dolnych dróg oddechowych: zapalenie tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc (płatowe, odoskrzelowe, pierwotne atypowe), rozstrzenie oskrzeli, choroba legionistów · zapalenie dziąseł, angina Vincenta · zapalenie powiek · zakażenia skóry i tkanek miękkich: czyraki, czyraki mnogie, zapalenie tkanki łącznej, róża · zakażenia przewodu pokarmowego: zapalenie pęcherzyka żółciowego, gronkowcowe zapalenie jelita cienkiego i okrężnicy · zapobieganie zakażeniom okołooperacyjnym, wtórnym zakażeniom w przebiegu oparzeń, zapaleniu wsierdzia u osób poddawanych zabiegom stomatologicznym · inne zakażenia: zapalenie szpiku, zapalenie cewki moczowej, rzeżączka, kiła pierwotna, ziarniniak weneryczny pachwin, błonica, płonica.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki makrolidowe. W okresie leczenia erytromycyną przeciwwskazane jest stosowanie któregokolwiek z następujących leków: astemizol, cyzapryd, pimozyd, terfenadyna, ergotamina lub dihydroergotamina.

Dawkowanie preparatu Erythromycinum TZF

Preparat ma postać tabletek powlekanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Lekarz dobierze dawkowanie indywidualnie w zależności od wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego. W pewnych szczególnych grupach pacjentów konieczna jest dodatkowa modyfikacja dawkowania. Dorośli i dzieci po 8. roku życia: zwykle stosuje się 1–2 g na dobę w dawkach podzielonych; w ciężkich zakażeniach lekarz może zwiększyć dawkę do 4 g na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci do 8. roku życia: zwykle stosuje się 30–50 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych, podawanych co 12 lub co 6 godzin. W ciężkich zakażeniach lekarz może zwiększyć dawkę (zwykle dwukrotnie). Preparat może być podawany dzieciom w każdym wieku, pod warunkiem, że potrafią połknąć tabletkę. U chorych w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności, ze względu na częste występowanie zaburzeń czynności wątroby lub dróg żółciowych w tej grupie wiekowej. Sposób podawania: Preparat w postaci tabletek powlekanych przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki można przyjmować przed lub razem z posiłkiem, popijając niewielką ilością wody. Czas trwania leczenia: Lekarz określi czas trwania leczenia. Preparat należy stosować jeszcze co najmniej przez 2–3 dni po ustąpieniu objawów. W przypadku zakażeń wywołanych przez paciorkowce leczenie powinno trwać przynajmniej 10 dni.

Czy można stosować Erythromycinum TZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Erytromycyna przenika do mleka matki.