Exoderil (naftyfina) – krem

Co to jest Exoderil?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Exoderil?

Substancją czynną preparatu jest naftyfina, syntetyczna pochodna alliloaminy o działaniu przeciwgrzybiczym. Skuteczna wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, a także drożdżaków i niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Działanie naftyfiny, podobnie jak leków przeciwgrzybiczych z grupy pochodnych imidazolu i triazolu, prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów. Błona komórkowa ulega uszkodzeniu, czego konsekwencją jest śmierć komórek grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę naftyfina dobrze przenika przez warstwę rogową naskórka i osiąga stężenie zapewniające działanie przeciwgrzybicze we wszystkich warstwach skóry.

Kiedy stosować Exoderil?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry wywołanych przez gatunki wrażliwe na naftyfinę, takich jak: · grzybica skóry i fałdów skórnych (grzybica skóry gładkiej, grzybica pachwin) · grzybica międzypalcowa dłoni i stóp · drożdżyca skóry · łupież pstry · grzybica skóry ze zmianami zapalnymi.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Exoderil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować na zranienia. Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia skóry należy zaprzestać stosowania preparatu. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Exoderil

Preparat ma postać kremu i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Preparat należy stosować na uprzednio umytą i osuszoną skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: Niewielką ilość preparatu należy nanieść 1 raz na dobę na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry wraz z obszarem bezpośrednio sąsiadującym. Stosowanie preparatu należy kontynuować przez 2 tygodnie po ustąpieniu objawów. Pomoże to zapobiegać nawrotom choroby. Ze względu na brak doświadczenia klinicznego preparatu nie należy stosować u dzieci.

Czy można stosować Exoderil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie oczekiwane korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Exoderil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie, zaczerwienienie, suchość.