Fenistil (dimetynden) – żel

Co zawiera i jak działa Fenistil?

Substancją czynną preparatu jest maleinian dimetyndenu, antagonista receptorów histaminowych H1. Działa przeciwstawnie w stosunku do kinin, wykazuje również działanie przeciwcholinergiczne (zmniejsza objawy reakcji alergicznej). Zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Podany z antagonistami receptora H2 całkowicie hamuje wpływ histaminy na układ krążenia.

Kiedy stosować Fenistil?

Preparat jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: świąd towarzyszący dermatozom pokrzywka ukąszenia owadów oparzenia słoneczne powierzchowne oparzenia skóry (I stopnia).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu na oparzenia II i III stopnia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fenistil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. W przypadku stosowania preparatu na rozległą powierzchnię skóry, należy unikać ekspozycji miejsc nim pokrytych na działanie promieni słonecznych. Należy unikać stosowania preparatu na duże obszary skóry u małych dzieci, szczególnie w przypadkach zranień lub stanów zapalnych skóry. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy; może powodować podrażnienie skóry.

Dawkowanie preparatu Fenistil

Preparat ma postać żelu do stosowania na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 2–4 razy na dobę, nanosząc cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry. W przypadkach szczególnie nasilonego świądu lub znacznego uszkodzenia skóry leczenie miejscowe powinno być uzupełnione stosowaniem leku w postaci doustnej (krople).

Czy można stosować Fenistil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży i podczas karmienia piersią nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, zwłaszcza w przypadku zranień lub stanów zapalnych skóry. W okresie karmienia piersią nie stosować na brodawki sutków.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie są znane interakcje preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Fenistil żel może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko może wystąpić łagodne i przemijające pieczenie oraz suchość skóry. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości