Flegamina Baby (bromheksyna) – krople

Co to jest Flegamina Baby?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Flegamina Baby?

Substancją czynną preparatu jest bromheksyna. Bromheksyna zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować Flegamina Baby?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu ostrych i przewlekłych chorób dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Flegamina Baby?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek. W powyższych sytuacjach należy zachować ostrożność. Preparaty mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. W okresie leczenia zaleca się spożywanie zwiększonej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (wyjątkowo skurcz oskrzeli) ­ –preparat zawiera niewielkie ilości etanolu: mniej niż 100 mg na dawkę (40 mg etanolu/1 ml roztworu). Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować działania niepożądane (np. zawroty głowy, senność), które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Flegamina Baby

Preparat ma postać kropli. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy przyjmować w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie należy przyjmować leku bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dzieci 2.–6. roku życia: 20–25 kropli 3 razy na dobę. Dzieci/niemowlęta 6. miesiąca życia–2 roku życia: 10 kropli 3 razy na dobę. Niemowlęta 3.–6. miesiąca życia: 10 kropli 2 razy na dobę.

Czy można stosować Flegamina Baby w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie leku w pozostałym okresie ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania atropiny lub innych leków cholinolitycznych, ponieważ powodują one suchość błon śluzowych. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Preparat może nasilać drażniący wpływ salicylanów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Równoległe stosowanie antybiotyków (tetracyklin, erytromycyny, ampicyliny, amoksycyliny, doksycykliny) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Flegamina Junior może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, zmniejszenie ciśnienia krwi, senność, zawroty i bóle głowy, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, reakcje alergiczne (wysypka, świąd) oraz sporadycznie możliwe ciężkie reakcje alergiczne lub anafilaktyczne mogące stanowić zagrożenie życia (skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy obejmujący obrzęk twarzy lub gardła mogący utrudniać oddychanie).