Flegatussin (bromheksyna) – syrop

Co to jest Flegatussin?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Flegatussin?

Substancją czynną preparatu jest bromheksyna. Bromheksyna zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Kiedy stosować Flegatussin?

Preparat jest wskazany w leczeniu kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych .

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Flegatussin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek. W powyższych sytuacjach należy zachować ostrożność. Preparaty mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Należy zachować szczególną ostrożność u osób z astmą. W okresie leczenia zaleca się spożywanie zwiększonej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga rozrzedzenie wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie. Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinny go stosować. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować działania niepożądane (np. zawroty głowy, senność), które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Flegatussin

Preparat ma postać syropu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 10 ml syropu (2 łyżeczki do herbaty) 3 razy na dobę. Dzieci 6.–12. roku życia: 5 ml (1 łyżeczka do herbaty) 3–4 razy na dobę. W czasie leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów.

Czy można stosować Flegatussin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie należy stosować preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania atropiny lub innych leków cholinolitycznych, ponieważ powodują one suchość błon śluzowych. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Preparat może nasilać drażniący wpływ salicylanów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Równoległe stosowanie antybiotyków (tetracyklin, erytromycyny, ampicyliny, amoksycyliny, doksycykliny) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Flegatussin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: reakcje ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka), skórne reakcje alergiczne, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, reakcja anafilaktyczna, nasilenie objawów choroby wrzodowej, bóle i zawroty głowy.