Flonidan (loratadyna) – zaw.

Co to jest Flonidan?

Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym.

Co zawiera i jak działa Flonidan?

Substancją czynną preparatu jest loratadyna. Substancja ta blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Nie wykazuje znaczącego wpływu na receptory histaminowe typu 2 (H2). Łagodzi objawy alergiczne takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych. Działanie loratadyny utrzymuje się około 24 godzin.

Kiedy stosować Flonidan?

Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa (a także alergicznych objawów ocznych) oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Flonidan?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności wątroby. Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością wątroby. W przypadku niewydolności wątroby oraz u pacjentów w podeszłym wieku może dojść do przedłużenia czasu działania leku. Stosowanie preparatu należy przerwać na około 48 godzin przed planowanym wykonaniem alergicznych testów skórnych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Osoby prowadzące pojazdy mechaniczne powinny zachować ostrożność i sprawdzić jak reagują na loratadynę, ponieważ u niektórych osób (w rzadkich przypadkach) mogą występować działania niepożądane(np. senność), które mogą upośledzać zdolność koncentracji i reagowania oraz zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Flonidan

Preparat ma postać zawiesiny. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Można przyjmować niezależnie od posiłku (spożycie posiłku może zwiększać wchłanianie loratadyny). Do opakowania dołączona jest miarka. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 10 mg (10 ml zawiesiny) 1 raz na dobę. Dzieci 2–12. roku życia o masie ciała większej niż 30 kg: 10 mg (10 ml zawiesiny) 1 raz na dobę. Dzieci 2–12. roku życia o masie ciała mniejszej niż 30 kg: 5 mg (5 ml zawiesiny) 1 raz na dobę. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 2. roku życia i nie należy stosować preparatu w tej grupie wiekowej. W ciężkiej niewydolności wątroby lekarz zmniejszy dawkę preparatu (zwykle zwykłą dawkę stosuje się co 2. dzień). Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania w przypadku osób w podeszłym wieku lub z zaburzeniami czynności nerek.

Czy można stosować Flonidan w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Preparatu nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Równoległe stosowanie preparatu z ketokonazolem, itrakonazolem, erytromycyną lub cymetydyną zwiększa stężenie loratadyny we krwi, nie powoduje to jednak istotnych klinicznie skutków. Preparat może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Flonidan może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: bóle i zawroty głowy, nerwowość, zmęczenie, senność, bezsenność, zwiększenie apetytu, kaszel, nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, kołatanie serca.