Flucon (fluorometolon) – zaw. do oczu

Co to jest Flucon?

Preparat stosowany miejscowo do oka (do worka spojówkowego) w leczeniu stanów zapalnych, zawierający lek z grupy kortykosteroidów (fluorometolon).

Co zawiera i jak działa Flucon?

Substancją czynną preparatu jest fluorometolon, lek z grupy kortykosteroidów stosowany miejscowo w okulistyce. Po podaniu do worka spojówkowego wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, działa przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Preparat zmniejsza objawy stanu zapalnego, nie leczy jednak jego przyczyny. Fluorometolon, podobnie jak pozostałe kortykosteroidy, może podwyższać ciśnienie wewnątrzgałkowe; ma to jednak zwykle miejsce po znamiennie dłuższym czasie niż po zastosowaniu deksametazonu.

Kiedy stosować Flucon?

Wskazania do stosowania preparatu obejmują choroby zapalne oczu reagujące na kortykosteroidy, takie jak stany zapalne spojówki powiekowej i gałkowej, rogówki oraz przedniego odcinka gałki ocznej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Preparat jest przeciwwskazany do stosowania, jeżeli występuje: · opryszczkowe zapalenie nabłonka rogówki lub inne choroby wirusowe rogówki i spojówki · grzybicze zakażenia oczu · gruźlicze zakażenie oczu · nieleczone ropne zakażenia oczu.

Dawkowanie preparatu Flucon

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież: zwykle stosuje się 1 kroplę 2–4 razy na dobę do worka spojówkowego. W okresie pierwszych 48 godzin leczenia lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1 kropli podawanej co 4 godziny. Zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego. Aby ograniczyć ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej, zaleca się zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego przez ok. 2 minuty natychmiast po zakropleniu. Przed zastosowaniem należy wstrząsnąć butelkę. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza powierzchni oka ani powiek ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu. Po użyciu pojemnik należy starannie zamknąć. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, należy zachować 10–15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy podaniami kolejnych leków. U chorych z jaskrą nie stosować dłużej niż 2 tygodnie. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci do 3. roku życia.

Czy można stosować Flucon w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Wiadomo, że niektóre kortykosteroidy mogą powodować wady rozwojowe płodu. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz po rozważeniu oczekiwanych korzyści i możliwego ryzyka uzna stosowanie preparatu za absolutnie konieczne. Tylko lekarz może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku. Nie wiadomo czy miejscowo stosowany fluorometolon jest wydzielany do mleka kobiety karmiącej. Zaleca się konsultację z lekarzem i ewentualne przejściowe przerwanie karmienia piersią w okresie stosowania preparatu.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami. W przypadku miejscowego stosowania innych kropli okulistycznych, należy zachować co najmniej 10–15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy podaniami leków.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Flucon może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić miejscowe działania niepożądane, dotyczące oka/oczu, takie jak: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, obrzęk, przekrwienie, chwilowe zaburzenia widzenia, zaćma podtorebkowa, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskra z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, upośledzenie ostrości wzroku, ograniczenie pola widzenia, reakcje nadwrażliwości. Fluorometolon stosowany miejscowo może opóźniać proces gojenia i sprzyjać występowaniu wtórnych lub nasileniu istniejących zakażeń oka. W przypadku zmniejszonej grubości rogówki lub twardówki może wystąpić perforacja. Bardzo rzadko bóle głowy, świąd skóry.