Fluimucil Forte (acetylocysteina) – tabl. mus.

Co to jest Fluimucil Forte?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Fluimucil Forte?

Substancją czynną preparatu jest acetylocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Acetylocysteina zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny oraz ułatwia jej transport (poprawia czynność nabłonka oddechowego). W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. Acetylocysteina stosowana jest także jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem.

Kiedy stosować Fluimucil Forte?

Preparat jest wskazany w leczeniu chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny takich jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie: · choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy · stan astmatyczny · fenyloketonuria. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Fluimucil Forte?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie niewydolność oddechową lub jeżeli chorujesz na astmę. W powyższych przypadkach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku, należy zachować ostrożność. U chorych na astmę istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Jeżeli wystąpi skurcz oskrzeli należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. W przypadku chorych leżących, jeżeli nie nastąpi odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny może być konieczne jej odessanie. Preparat nie może być stosowany u chorych ze zmniejszoną zdolnością odkrztuszania jeśli nie zapewni się im równolegle fizykoterapii (rehabilitacji) oddechowej. Mogący wystąpić zapach siarki jest typowy dla zawartych w preparacie składników i nie świadczy o zmianie właściwości preparatu. Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed snem (ostatnia dawka może być przyjęta najpóźniej 4 godziny przed spoczynkiem nocnym). Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny i może być szkodliwy dla chorych na fenyloketonurię. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma badań dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Fluimucil Forte

Preparat ma postać tabletek musujących. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy przyjmować po posiłkach Tabletkę należy rozpuścić w 0,5 szklanki wody i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem (najpóźniej 4 godziny przed snem). Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli: 1 tabletka (600 mg) 1 raz na dobę. Lekarz określi czas trwania leczenia; zwykle leczenie stanów ostrych trwa 5–10 dni a stanów przewlekłych 3–6 miesięcy.

Czy można stosować Fluimucil Forte w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Równoległe stosowanie leków przeciwkaszlowych może spowodować zaleganie wydzieliny skutkiem hamowania odruchu kaszlowego. Acetylocysteina nasila przenikanie cefuroksymu do wydzieliny oskrzelowej. Nie należy mieszać roztworu preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Fluimucil 600 może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: nudności, wymioty, reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, skurcz oskrzeli). Ryzyko skurczu oskrzeli występuje przede wszystkim u chorych na astmę oskrzelową. Jeżeli wystąpi którekolwiek z powyższych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.