Gargarin (mentol + benzoesan sodu + wodorowęglan sodu + sód (chlorek sodu) + tetraboran sodu) – proszek do sporz. płynu do płukania gardła

Co to jest Gargarin?

Preparat do przygotowania roztworu do płukania jamy ustnej i gardła o działaniu odkażającym i miejscowo znieczulającym.

Co zawiera i jak działa Gargarin?

Jest to preparat złożony zawierający: tetraboran sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, benzoesan sodu oraz mentol. Substancje te mają działanie odkażające (przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze), ściągające i przeciwzapalne a dodatkowo mentol wykazuje działanie miejscowo znieczulająco, co łagodzi ból gardła. Preparat stosowany jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Kiedy stosować Gargarin?

Preparat jest wskazany pomocniczo w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować na uszkodzoną błonę śluzową.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gargarin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do wyłącznie do stosowania zewnętrznego, do płukania gardła i jamy ustnej. Nie należy połykać preparatu. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli objawy nasilają się lub nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie preparatu lub stosowanie na uszkodzoną błonę śluzową może prowadzić do kumulowania się tetraboranu sodu w organizmie i powodować zatrucie. Zawarty w preparacie benzoesan sodu może powodować podrażnienie oczu, skóry i błon śluzowych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Gargarin

Preparat ma postać proszku do przygotowania płynu do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. 5 g proszku (1 saszetkę) należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i płukać gardło 2–3 razy na dobę. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można stosować Gargarin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet karmiących piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gargarin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Może wystąpić podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.