Gastrosil (simetykon) – kaps.

Co to jest Gastrosil?

Lek ułatwiający usuwanie gazów z przewodu pokarmowego.

Co zawiera i jak działa Gastrosil?

Substancją czynną preparatu jest simetykon, związek krzemu. Simetykon jest substancją powierzchniowo czynną, pozbawioną aktywności farmakologicznej, która ze względu na swoje właściwości fizyczne zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym. W ten sposób ułatwia wchłanianie gazów przez ścianę jelita lub usuwanie gazów z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych. Simetykon nie ulega wchłanianiu i działa tylko w świetle przewodu pokarmowego.

Kiedy stosować Gastrosil?

Preparat jest wskazany: · w leczeniu objawowym w stanach nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym (np. wzdęcia. kolki) związanych z uczuciem bolesnego napięcia, ucisku i pełności w obrębie jamie brzusznej w następstwie połykania powietrza, zaburzeń odżywiania oraz po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej · w przygotowaniu do badań diagnostycznych przewodu pokarmowego (badanie radiologiczne żołądka, jelit, pęcherzyka żółciowego, badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej, wziernikowanie żołądka i dwunastnicy).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować w przypadku niedrożności jelit. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gastrosil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy utrzymują się lub nasilają należy skonsultować się z lekarzem; w takim przypadku konieczna jest właściwa diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać napojów gazowanych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Gastrosil

Preparat ma postać kapsułek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle stosuje się 80 mg (2 kapsułki) 4 razy na dobę, po posiłkach i przed snem. Dawka maksymalna 480 mg (12kapsułek) na dobę.

Czy można stosować Gastrosil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią; przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie ma danych dotyczących występowania interakcji preparatu z innymi lekami.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gastrosil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Nie ma danych dotyczących występowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu.