Gaviscon o smaku mięty (kwas alginowy + wapń (węglan wapnia) + wodorowęglan sodu) – zaw. doustna

Co to jest Gaviscon o smaku mięty?

Lek chroniący błonę śluzową żołądka i przełyku.

Co zawiera i jak działa Gaviscon o smaku mięty?

Jest to preparat złożony zawierający alginian sodu, węglan wapnia oraz wodorowęglan sodu. Substancje te szybko reagują z kwasem solnym w żołądku tworząc ochronną warstwę żelu o odczynie prawie obojętnym, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej i zapobiega jej cofaniu się (zarzucaniu) do przełyku. Działanie preparatu wynika z właściwości fizyko-chemicznych substancji czynnych i nie zależy od ich wchłaniania do krążenia.

Kiedy stosować Gaviscon o smaku mięty?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak zgaga, odbijanie i niestrawność, np. po posiłkach, w czasie ciąży lub u osób z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gaviscon o smaku mięty?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują należy skonsultować się z lekarzem. U osób z bardzo małym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku skuteczność preparatu może być zmniejszona. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: · preparat zawiera sód (141 mg w objętości 10 ml lub w 1 saszetce 10 ml), co należy wziąć pod uwagę w przypadku osób na diecie o małej zawartości sodu, np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek; · preparat zawiera węglan wapnia (160 mg w objętości 10 ml lub w 1 saszetce 10 ml); należy zachować ostrożność u osób ze zwiększonym stężeniem wapnia we krwi (hiperkalcemia), z wapnicą nerek lub z nawracającą kamicą nerkową z kamieniami zawierającymi wapń · preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Gaviscon o smaku mięty

Preparat ma postać zawiesiny doustnej (w butelce lub w saszetkach). Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 10–20 ml lub 1–2 saszetek po posiłkach i przed snem (do 4 razy na dobę). U dzieci do 12. roku życia preparat może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza.

Czy można stosować Gaviscon o smaku mięty w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Zgodnie z informacją zamieszczoną w materiałach producenta, preparat może być stosowany w zalecanych dawkach u kobiet w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią; należy jednak stosować go możliwie krótko.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Lek zawiera węglan wapnia, który ma działanie zobojętniające sok żołądkowy. Preparat może wpływać na wchłanianie innych leków. Zaleca się zachowanie 2 godzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu i przyjęciem innych leków, zwłaszcza leków blokujących receptory histaminowe typu 2 (receptory H2) w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka (np. ranitydyna, famotydyna), tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, tyroksyny, penicylaminy, beta-blokerów (atenololu, metoprololu, propranololu), glikokortykosteroidów, chlorochiny i bisfosfonianów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gaviscon o smaku mięty może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Bardzo rzadko mogą wystąpić objawy nadwrażliwości, takie jak pokrzywka, skurcz oskrzeli, reakcje anafilaktyczne.