Gealcid (kwas alginowy + glin (wodorotlenek glinu) + wodorowęglan sodu) – tabl. do rozgryzania i żucia

Co to jest Gealcid?

Lek zobojętniający sok żołądkowy.

Co zawiera i jak działa Gealcid?

Preparat zawiera 3 substancje czynne. Wodorotlenek glinu oraz wodorowęglan sodu reagują z kwasem solnym zawartym w soku żołądkowym czego skutkiem jest zobojętnienie odczynu soku żołądkowego (zwiększa się pH soku żołądkowego). Ogranicza to uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Kwas alginowy tworzy w żołądku galaretowaty żel, który chroni błonę śluzową żołądka i przełyku przed działaniem kwaśnej treści żołądkowej.

Kiedy stosować Gealcid?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawowym następujących chorób: · zgaga (pieczenie w przełyku), również w ciąży · refluks żołądkowo-przełykowy · przepuklina rozworu przełykowego. Wspomagająco lub doraźnie w: · przewlekłym zapaleniu błony śluzowej żołądka · refluksowym zapaleniu przełyku · chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub sole glinu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie ciężka niewydolność nerek.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gealcid?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia czynności nerek. Należy zachować szczególną ostrożność u osób: · z zaburzeniami czynności nerek (należy unikać stosowania długotrwałego lub dużych dawek; może wystąpić kumulacja jonów glinu) · poddawanych dializom, ponieważ długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować lub nasilić proces rozmiękania kości (osteomalację) oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia encefalopatii (zaburzenia czynności mózgu) · z marskością wątroby, z zastoinową niewydolnością serca, z obrzękami (ze względu na zawartość wodorowęglanu sodu) a także, u dzieci do 6. roku życia zwłaszcza odwodnionych lub z niewydolnością nerek (należy stosować mniejsze dawki, a leczenie powinno trwać krócej). W razie utrzymywania się objawów dłużej niż 14 dni należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu długotrwale (dłużej niż 3 miesiące). Lek stosowany dłużej niż przez 2 tygodni może działać szkodliwie na zęby. Preparat oraz inne leki zobojętniające kwas solny mogą zmieniać wchłanianie wielu leków. Glin wpływa negatywnie na nasienie i reprodukcję u mężczyzn, dlatego nie należy go stosować długotrwale przed planowanym poczęciem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera sacharozę; należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Gealcid

Preparat ma postać tabletek do rozgryzania i żucia. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przed połknięciem tabletkę należy dokładnie pogryźć do uzyskania papki. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 2 tabletki 1 godzinę po i/lub 3 godziny po posiłku oraz przed snem albo w razie wystąpienia dolegliwości. Zwykle 4–6 razy na dobę. Maksymalnie 12 tabletek na dobę. Dzieci do 12. roku życia 1 tabletka 1 godzinę po i/lub 3 godziny po posiłku oraz przed snem albo w razie wystąpienia dolegliwości. Zwykle 4–6 razy na dobę. Maksymalnie 6 tabletek na dobę. Podczas stosowania preparatu ograniczyć spożycie mleka i produktów mlecznych.

Czy można stosować Gealcid w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w ciąży jest możliwe jedynie w przypadku, gdy lekarz uzna, że korzyści przewyższają ryzyko związane ze stosowaniem preparatu. W zalecanych dawkach i zgodnie ze wskazaniami, po konsultacji z lekarzem, preparat może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty Preparat zmniejsza wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (np. doksycyklina) czy fluorochinolonów (np. ciprofloksacyna, norfloksacyna), antagonistów receptora H2 (stosowanych w chorobie wrzodowej), preparatów żelaza, leków przeciwgrzybiczych (ketokonazol), przeciwprątkowych (izoniazyd), salicylanów (np. kwas acetylosalicylowy), leków przeciwzapalnych (naproksen), doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków stosowanych m.in. w niewydolności serca i migotaniu przedsionków (digoksyna), witamin. Leki te należy przyjmować co najmniej 2 godziny po lub 1 godzinę przed przyjęciem preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gealcid może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaparcia i nadmierna utrata fosforu, szczególnie jeśli preparat podawany jest w zbyt dużych dawkach lub przez dłuższy czas. Preparat może mieć wpływ na równowagę kwasowo–zasadową.