Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm (glin (fosforan glinu) + olejek miętowy) – zaw.

Co to jest Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm?

Lek zobojętniający sok żołądkowy.

Co zawiera i jak działa Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm?

Substancją czynną preparatu jest fosforan glinu. Substancja ta reaguje z kwasem solnym zawartym w soku żołądkowym czego skutkiem jest zobojętnienie odczynu soku żołądkowego (zwiększa się pH soku żołądkowego). Ogranicza to uszkadzający wpływ soku żołądkowego na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy.

Kiedy stosować Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm?

Preparat jest wskazany w leczeniu dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego w przebiegu: · choroby refluksowej przełyku · zapalenia błony śluzowej żołądka · choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie przewlekła niewydolność nerek, szczególnie jeżeli jesteś poddawany dializom. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli podejrzewasz lub zdiagnozowano u Ciebie: · zaburzenia czynności nerek · choroby i zaburzenia układu kostnego · chorobę Alzheimera. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia. Długotrwałe stosowanie zmniejsza wchłanianie fosforu, co może prowadzić do jego niedoboru. Nie stosować długotrwale; w razie utrzymywania się objawów należy skonsultować się z lekarzem. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ –preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu ­ –preparat zawiera sacharozę; należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm

Preparat ma postać zawiesiny. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przed użyciem zawiesinę należy energicznie wstrząsnąć. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Zwykle 5–15 ml, 3–5 razy na dobę, przyjmować między posiłkami. Przed snem zaleca się przyjęcie podwójnej dawki. Nie przyjmować więcej niż 100 ml na dobę.

Czy można stosować Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat zmniejsza wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin (preparat należy przyjmować 3–4 godziny po przyjęciu tetracyklin), fluorochinolonów (np. ciprofloksacyna, norfloksacyna), niesteroidowych leków przeciwzapalnych, fenytoiny, preparatów żelaza, glikozydów nasercowych (digoksyna), ketokonazolu, salicylanów i chinidyny, antagonistów receptorów histaminowych H2 (cymetydyny, ranitydyny, famotydyny) oraz sukralfatu. Należy zachować zalecony przez lekarza odstęp czasowy pomiędzy przyjęciem powyższych leków i przyjęciem preparatu. Preparat może zmieniać miejsce działanie tabletek dojelitowych, dlatego leki te należy przyjmować 1 godzinę po lub 1 godzinę przed przyjęciem preparatu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gelatum Aluminii Phosphorici Aflofarm może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaparcia, zmniejszenie stężenia fosforanów we krwi objawiające się złym samopoczuciem, brakiem apetytu, osłabieniem mięśni, rozmiękaniem kości (osteomalacja). Stosowanie dużych dawek dłużej niż 2 tygodnie może powodować zaburzenia czynności nerek. U osób w podeszłym wieku istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia się objawów choroby Alzheimera.