Gentamicin WZF 0,3% (gentamycyna) – krople do oczu

Co to jest Gentamicin WZF?

Antybiotyk z grupy aminoglikozydów, stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu.

Co zawiera i jak działa Gentamicin WZF?

Substancją czynną preparatu jest gentamycyna, antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Mechanizm działania gentamycyny, wspólny dla całej grupy aminoglikozydów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Cząsteczki gentamycyny nieodwracalnie wiążą się z bakteryjnymi rybosomami, strukturami komórkowymi niezbędnymi do syntezy białek. Uniemożliwia to wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych i prowadzi do ich śmierci. Gentamycyna stosowana miejscowo do worka spojówkowego praktycznie nie wchłania się do krwi i nie wykazuje działania ogólnoustrojowego.

Kiedy stosować Gentamicin WZF?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu: · ostrego i przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek, krawędzi powiek, woreczka łzowego · bakteryjnego zapalenia i owrzodzenia rogówki, oraz profilaktycznie przed i po zabiegach chirurgicznych na gałce ocznej.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gentamicin WZF?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Nie stosować długotrwale. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze (np. zakażenia drożdżakami) należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku ciężkiego zakażenia bakteryjnego oczu lekarz może uzupełnić leczenie miejscowe antybiotykami podawanymi ogólnie. W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki). Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: preparat zawiera chlorek benzalkoniowy jako środek konserwujący, który może niszczyć miękkie soczewki kontaktowe (powodować zmiany ich zabarwienia); przed zakropleniem oczu należy usunąć miękkie soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym ich założeniem; chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienia oczu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą urządzeń/maszyn, ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (np. zaburzenia widzenia).

Dawkowanie preparatu Gentamicin WZF

Preparat ma postać kropli do oczu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 1. roku życia: Zwykle stosuje się 1–2 kropli co 4 godziny do worka spojówkowego.

Czy można stosować Gentamicin WZF w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku. Przed zastosowaniem preparatu w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Możliwe jest wystąpienie krzyżowej oporności z tobramycyną. Bakterie oporne na tobramycynę są również oporne na gentamycynę.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gentamicin WZF 0,3% może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy dotyczące oczu: łzawienie, pieczenie, zaczerwienienie, ból oka, światłowstręt. Możliwe zaburzenia widzenia przemijające zwykle w ciągu kilku minut. Rzadko, podczas przewlekłego stosowania, grzybicze lub bakteryjne owrzodzenie rogówki. Bardzo rzadko przewlekłe stosowanie może spowodować wystąpienie objawów reakcji alergicznej, plamicy małopłytkowej, omamów.