Gineintima ClotriActiv (klotrimazol) – krem

Co to jest Gineintima ClotriActiv?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.

Co zawiera i jak działa Gineintima ClotriActiv?

Substancją czynną preparatu jest klotrimazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania. Hamuje on biosyntezę ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do obumarcia jego komórki. Stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, przenika jednak do głębszych warstw naskórka.

Kiedy stosować Gineintima ClotriActiv?

Preparat jest wskazany w leczeniu grzybic rąk i stóp, skóry, tułowia, podudzi i kończyn dolnych, leczeniu łupieżu pstrego, drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na klotrimazol, inne pochodne imidazolu lub którykolwiek składnik preparatu. Preparatu nie należy stosować dopochwowo.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Gineintima ClotriActiv?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Stosowanie preparatu należy przerwać, jeśli wystąpi uczulenie lub podrażnienie. Preparat zastosowany na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki dopochwowe). Nie zaleca się stosowania takich metod antykoncepcji podczas stosowania leku oraz co najmniej przez 5 dni po zakończeniu leczenia. Należy unikać kontaktu leku z oczami i ustami. Informacje o dodatkowych składnikach preparatu: ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną, np. kontaktowe zapalenie skóry. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Lek nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania pojazdów mechanicznych.

Dawkowanie preparatu Gineintima ClotriActiv

Lek ma postać kremu do stosowania na skórę i błony śluzowe. Należy nanosić cienką warstwę preparatu na miejsca zmienione chorobowo 2–3 razy na dobę przez 2–4 tygodni; w przypadku braku poprawy po 7 dniach stosowania, należy zwrócić się do lekarza. Należy przerwać leczenie, jeśli objawy choroby nie ustąpią po 2 tygodniach stosowania w przypadku grzybicy podudzi lub po 4 tygodniach w pozostałych grzybicach skóry lub grzybicy stóp. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy można stosować Gineintima ClotriActiv w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie należy stosować preparatu w I trymestrze ciąży. U kobiet II i III trymestrze ciąży i karmiących piersią lek stosuje się jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności; podczas leczenia zakażenia warg sromowych nie należy wprowadzać preparatu do pochwy.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego (np. nystatyna, natamycyna, amfoterycyna b). Deksametazon stosowany w dużych dawkach może osłabiać działanie klotrimazolu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Gineintima ClotriActiv może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: kontaktowe, alergiczne zapalenie skóry, pęcherzyki, rumień, obrzęk, swędzenie, palący ból, pieczenie, pokrzywka, pęknięcie skóry; w przypadku ich wystąpienia należy zaprzestać stosowania preparatu.