Glimbax (diklofenak) – roztwór do płukania jamy ustnej i gardła

Co to jest Glimbax?

Jest to preparat do stosowania miejscowego w jamie ustnej i gardle zawierający niesteroidowy lek przeciwzapalny.

Co zawiera i jak działa Glimbax?

Substancją czynną preparatu jest diklofenak, niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu fenylooctowego. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak przeciwdziała syntezie prostaglandyn, substancji odgrywających znaczącą rolę w rozwoju stanu zapalnego. Działanie diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz (zarówno COX-1 jak i COX-2). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Diklofenak zmniejsza objawy odpowiedzi zapalnej (obrzęk, podwyższona temperatura ciała, ból). Nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Po zastosowaniu miejscowym preparat w minimalnym stopniu jest wchłaniany do krążenia i jego działanie uogólnione praktycznie nie występuje.

Kiedy stosować Glimbax?

Preparat jest wskazany w miejscowym, objawowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. leczenie objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła, podrażnienia mechanicznego oraz w stanach po zabiegach stomatologicznych).

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Uczulenie na powyższe leki może objawiać się w postaci napadu astmy, pokrzywki lub ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 14. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Glimbax?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat przeznaczony jest do płukania jamy ustnej i gardła. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowych należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. W razie konieczności lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Nie można wykluczyć możliwości kumulacji leku i jego metabolitów u osób z ciężką niewydolnością nerek, lecz nie wiadomo, czy ma to znaczenie kliniczne. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Przypadkowe połknięcie 1 dawki roztworu do płukania jamy ustnej i gardła nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera benzoesan sodu, który może powodować podrażnienie błon śluzowych; ­ preparat zawiera czerwień koszenilową, która może powodować reakcje alergiczne. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Glimbax

Preparat ma postać roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Każdorazowo należy zastosować ok. 15 ml (1 miarkę) preparatu nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody i płukać jamę ustną oraz gardło przez 30–60 sekund. Stosować 2–3 razy na dobę. Po wypłukaniu roztwór należy wypluć. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustępują lub nasilają się należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u osób w podeszłym wieku. Preparatu nie należy stosować u dzieci do 14. roku życia.

Czy można stosować Glimbax w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem. Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Glimbax może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia, kaszel. Jeżeli wystąpią objawy reakcji nadwrażliwości należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem. Jeżeli preparat zostanie połknięty lub będzie stosowany długotrwale możliwe jest wystąpienie ogólnych działań niepożądanych.