Guajazyl (gwajafenezyna) – tabl.

Co to jest Guajazyl?

Lek wykrztuśny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Guajazyl?

Substancją czynną preparatu jest gwajafenezyna. Gwajafenezyna zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość a w ten sposób rozrzedza zalęgającą wydzielinę i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych ułatwiając odkrztuszanie.

Kiedy stosować Guajazyl?

Preparat jest wskazany w leczeniu kaszlu jako lek wykrztuśny.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować u dzieci do 3. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Guajazyl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Preparat u chorych na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedmę płuc oraz u palaczy tytoniu może być stosowany tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W tych grupach chorych wskazane jest zachowanie ostrożności. Jeżeli objawy (kaszel) nasilą się lub nie ustąpią w okresie 7 dni należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli dodatkowo wystąpi podwyższona temperatura, wysypka lub ból głowy należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o konieczności zmiany leczenia i zastosowania dodatkowych leków np. antybiotyków. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Preparat może powodować działania niepożądane (np. zawroty głowy), które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń/maszyn. Należy zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Guajazyl

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 3–4 tabletek 3–4 razy na dobę, co 6 godzin. Dzieci 3.–12. roku życia: 0,5–1 tabletki 3 razy na dobę, co 6 godzin.

Czy można stosować Guajazyl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Stosowanie leku w ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności, po rozważeniu przez lekarza stosunku korzyści dla matki do potencjalnego zagrożenia dla płodu. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Jeżeli u chorego występuje: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca, choroby naczyń obwodowych, rozrost gruczołu krokowego lub jaskra oraz chory przyjmuje fenylopropanoloaminę (lek sympatykomimetyczny) należy zachować ostrożność stosując gwajafenezynę. Gwajafenezyna oraz jej metabolity mogą wpływać na wyniki niektórych testów laboratoryjnych (5-HIAA, VMA).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Guajazyl może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunki, zawroty i bóle głowy, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka). Jeżeli wystąpią powyższe działania niepożądane należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.