Halset (cetylpirydyna (chlorek cetylpirydyny)) – tabl. do ssania

Co to jest Halset?

Preparat o działaniu odkażającym stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

Co zawiera i jak działa Halset?

Substancja czynną preparatu jest cetylpirydyna. Cetylpirydyna to substancja odkażająca z grupy czwartorzędowych związków amoniowych, działająca przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stosowana jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Kiedy stosować Halset?

Preparat wskazany jest w zapobieganiu oraz leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła o małym lub umiarkowanym nasileniu.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie stosować preparatu u małych dzieci (ryzyko przypadkowego zakrztuszenia się). Ze względu na zawartość sorbitolu w preparacie, nie powinien on być stosowany przez osoby z nietolerancją fruktozy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Halset?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy nasilą się oraz jeżeli wystąpi wysoka gorączka, nudności, wymioty lub bóle głowy należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie dawek większych niż zalecane może spowodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, biegunkę (szczególnie u dzieci), nudności i wymioty. W razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy skonsultować się z lekarzem. Preparat nie zawiera cukru i może być stosowany przez chorych na cukrzycę. Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu: ­ preparat zawiera sorbitol; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinny stosować preparatu. Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? Nie ma danych dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Halset

Preparat ma postać tabletek do ssania. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem. Dorośli i młodzież: ssać powoli 1 tabletkę co 1–2 godziny, nie więcej niż 8 tabletek na dobę. Dzieci po 6. roku życia: ssać powoli 1 tabletkę co 2–3 godziny, nie więcej niż 6 tabletek na dobę. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 6. roku życia.

Czy można stosować Halset w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem! Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami. Najskuteczniejsze działanie preparatu występuje w środowisku słabo zasadowym, natomiast w środowisku silnie kwaśnym skuteczność działania preparatu zostaje zahamowana.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Halset może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić nudności, biegunka, przemijające zaburzenia smaku, uczucie pieczenia w jamie ustnej, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, obrzęki). W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy niezwłocznie przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.